Analiza Reutersa: Kako će slabljenje Merkel utjecati na Evropu
Evropljani su, nakon što su objavljeni rezultati izbora u Njemačkoj, u strahu od mogućih posljedica promjene politike i pozicije zvaničnog Berlina.
Izbori su oslabili kancelarku Angelu Merkel i doveli desničare u parlament što bi moglo vratiti Njemačku u poziciju u kojoj u međunarodnoj politici izbjegava rizik i više se bavi sama sobom, kao što je to bilo u osvit svjetske finansijske krize 2008. godine. Posljedice toga je osjetila cijela Evropa.
- Ako sjedite u nekoj od evropskih prijestonica, sigurno ste nervozni - kaže Robin Niblett, direktor utjecajne organizacije „Chatham House“ iz Londona.
Prema njemu, prostor koji je Merkel imala ranije za pomirljive stavove i lidersku ulogu u vođenju Evrope naprijed sad je znatno manji. Njemačka će se, očito, više baviti unutrašnjim pitanjima. U vrijeme kada francuski predsjednik Emmanuel Macron traži od Merkel da zajedno s njim provede reforme u EU i okonča pregovore s Velikom Britanijom, njemačka kancelarka se suočava s teškim pregovorima o formiranju vlasti.
Nije isključeno da oni, u jednom trenutku, budu i potpuno blokirani. Ako formira vlast samo s FDP i Strankom zelenih, što joj je sada jedina opcija, nova vlada neće biti tako snažna kao ona u proteklom mandatu. Imat će mnogo snažniju opoziciju, s jedne strane socijaldemokrata, a s druge radikalnih desničara.
- Merkel je oslabljena. Ona je kancelar u čije vrijeme je jedna radikalno desna stranka ponovo ušla u Bundestag i to je ozbiljna optužba - kaže Niblett ističući i mogućnost da se unutar njenog konzervativnog bloka javi opozicija Merkel.
Ali, Reuters ističe da su strahovanja vjerovatno preuveličana. Merkel ima ogromno političko iskustvo i ne treba je prerano otpisati, posebno u pogledu evropskih reformi koje će joj možda, uz Macrona i bez socijaldemokrata u vlasti, biti i lakše. Samo ako pregovori o formiranju vlasti ne potraju predugo.