Kakva oružja za masovno uništenje posjeduje Sjeverna Koreja
Upozorenje južnokorejskog predsjednika Mjeseca Jae-u o potencijalnoj prijetnji hemijskog i biološkog oružja Sjeverne Koreje je aktuelno, ističući da je Pyongyang uložio mnogo u različite programe oružja za masovno uništenje (WMD).
Gospodin Ban KI Moon također je upozorio na opasnost od napada sjevernokorejskog elektromagnetnog pulsa (EMP) koji bi mogao uništiti električnu mrežu i kritičnu infrastrukturu zemlje.
Dakle, dok se pažnja usredotočuje na Pyongyangov program nuklearnog oružja i rakete dugih dometa sposobnih za isporuku nuklearne bojne glave, koliko znamo o tim drugim tajnim programima oružja za masovno uništenje (WMD-a)?
Sjeverna Koreja ne skriva svoje ambicije za nuklearno oružje. Međutim, ne priznaju da imaju hemijsko ili biološko oružje. Potpisali su ugovor o zabrani biološkog oružja, ali nisu pristupili istom sporazumu koji zabranjuje hemijsko oružje.
Američki i južnokorejski stručnjaci smatraju da, u stvari, Sjeverna Koreja ima značajan program hemijskog oružja, sa zalihama streljiva koji sadrže živce, gušenja i blistera; takve tvari kao fosgen; vodikov cijanid itd.
Sjeverna Koreja ima veliku artiljerijsku i raketnu silu, iako ostaje nejasno mogu li proizvesti kemijske bojeve glave koje bi preživjele napetosti leta na balističkom projektilu.
Mnogo je manje poznato o aktivnostima Sjeverne Koreje u području biološkog oružja.
Južnokorejski stručnjaci smatraju da je Sjeverna Koreja sposobna proizvesti i oružati patogene poput antraksa, botulizma i tifusa, ali je totalno nejasno jesu li ti programi u fazi istraživanja ili se otišlo dalje.
Prijetnja EMP-a je nešto što je naširoko napisano - to je osobito preuzeto u američkim konzervativnim krugovima - i rasprava je pojačana uslijed sjevernokorejskih prijetnji za napad na takav napad.
U biti, to bi uključivalo detoniranje malog nuklearnog uređaja u atmosferi - ne bi trebao nuklearni raketni sistem, balon bi se mogao osloboditi s teretnog broda - što rezultira masivnim udarom struje koja oštećuje i onemogućuje električne strujne krugove preko ogromnog područja, piše BBC news.
Smanjena infrastruktura koja možda mjesecima ne može biti popravljiva mogla bi dovesti do smrti, haosa i bezakonja na ogromnoj razini. 2008.godine američka komisija koja je istražila prijetnju, zaključila je da je "elektromagnetski puls generiran visokom nadmorskom visinom nuklearne eksplozije jedan od malobrojnih prijetnji koje mogu ugroziti naše društvo sa katastrofalnim posljedicama".
Stručnjaci se razlikuju po vjerojatnosti takvog napada koji proizlazi iz Sjeverne Koreje, bez obzira na prijetnje. Naravno, u korejskom kontekstu već postoji nuklearna prijetnja i, u mjeri u kojoj jedan napad EMP-a uključuje detonaciju nuklearnog uređaja, Pyongyang bi riskirao katastrofalne odmazde u slučaju potencijalnog kraja režima.
Svi ti strahovi naglašavaju problem bavljenja s Pyongyangom. Postoji napetost između održavanja međunarodne zajednice ujedinjene iza rezolucija UN-a o sankcijama i primjenom opsega pritiska koji Trumpova administracija želi (a koja vjeruje da može doći samo iz Kine).
U međuvremenu, programi Sjeverne Koreje napreduju. Viši američki general sada upozorava da bi najnoviji test Pyongyanga mogao biti bomba s vodikom, što bi značilo značajan napredak u sposobnostima Sjevera.
Novi.ba