Usklađivanje boja kod enterijera doma!

Enterijer
Usklađivanje boja kod enterijera doma!
.

Bez obzira koliko novaca uloženo u uređenje doma primijetit ćemo da neki domovi zrače stilom i usklađenosti čim uđemo u njih, dok drugi ne ostavljaju dobar dojam, bez obzira što je u njima najskuplji namještaj.

Osnova dobrog stila pri uređenju doma su pažljivo odabrane boje, jer ako uskladite boje u svome domu, on će ostavljati dojam s puno više stila i profinjenosti bez obzira na cijenu namještaja.  Zbog toga kod uređenja doma zaista je točna izreka da dobar stil puno više vrijedi od novaca.

best-interior-designers-commune-design-2

Odlučite se hoćete li dom uređivati u toplim bojama ili hladnim.

Hladne boje su:

Boja limete,
Zelena,
Tirkizna,
Plava,
Ružičasta,
Ljubičasta,
Crna i sve nijanse sive (one se kod uređenja doma ubrajaju u hladne boje).
Bijela

2017-ad-100-best-interior-designers-suzanne-kasler-inspiration-living-room-atlanta

Tople boje:

Boja vina (bordo),
Crvena,
Narančasta,
Smeđa,
Bež,
Žuta,
Maslinasto zelena,
Bijela (bijela boja se kod uređenja doma smatra neutralnom te se slaže i s toplim i hladnim tonovima, iako je efektnija u hladnim kombinacijama)

2017-ad-100-best-interior-designers-bilhuber-and-associates-design-news-new-york-penthouse

Iako vam se crna i siva mogu učiniti kao neutralne boje, najvažnije je da ne kombinirate nijanse smeđe i crnu ili sivu. Takve kombinacije djeluju neugledno, pa će vam stan uvijek djelovati neurednije nego što jest.

Onda odaberite temeljnu boju uređenja doma. Temeljna boja uređenja doma je obično bijela ili crna ako se radi o hladnim bojama, a bež i smeđa ako se radi o toplim tonovima.

50-best-interior-design-projects-by-david-collins-47

Obično podne obloge (parket i laminat) se ne usklađuju prema ostatku doma i možete ih ignorirati, ali ako kupujete tepih on bi trebao biti usklađen.
Nakon što ste odabrali temeljnu boju, neka te boje budu glavni komadi namještaja. Slijedite pravilo da u domu imate maksimalno tri boje, s tim da krupne komade namještaja, tepihe i boju zidova birate u neutralnijim bojama, a ukrase i dekorativne predmete u izražajnijim bojama, kako vam dom ne bi djelovao ni bezlično, ni previše kričavo.

Dom bi trebao izgledati skladno i protočno, a boje se nadopunjavati i prelijevati, a ne odbijati jedna od druge. Naravno postoje opcije u kojima je moguće efektno kombinirati tople i hladne boje, ali takve kombinacije ostavite profesionalnim dizajnerima koji imaju ipak mnogo bolje oko od prosječne osobe koja samostalno uređuje svoj dom.

10-best-interior-design-projects-by-greg-natale-5

Ne propustite