'NEMA REZA i nije riječ o pravom nožu, već o radioterapijskom sistemu koji preciznim zracima dovodi do uništenja tumora'

Zanimljivosti
'NEMA REZA i nije riječ o pravom nožu, već o radioterapijskom sistemu koji preciznim zracima dovodi do uništenja tumora'
.

Tumori mozga, pluća, jetre, pankreasa, prostate i brojni drugi, pa čak i ako već postoje metastaze, sa boljim rezultatima se tretiraju i produžavaju život i pomoću savremenog radiohirurškog aparata "trubim" (Truebeam).


Najveća prednost ove mašine na koju je u intervjuu za "Večernje novosti" ukazao profesor dr Merič Šenguz iz zdravstvene grupacije "Adžibadem" (Acibadem),  jeste u tome što omogućava da se tumor tretira bilo gdje u tijelu, a da se pritom ne povrijedi okolno, zdravo tkivo. 

Profesor dr Merič Šenguz svjetski je priznat radioonkolog i svrstava se među stručnjake sa najvećim iskustvom u primjeni ove tehnologije. On je član turskog, evropskog i američkog društva za primjenu radioonkološke terapije, više puta nagrađivan za oblast kojom se bavi. 

Kako izgleda tretman ovim aparatom? 

"On je neinvazivan: nema reza i nije riječ o pravom nožu, već o radioterapijskom sistemu koji preciznim zracima dovodi do uništenja tumora. S obzirom na to da nema reza, bezbolan je, ne zahteva anesteziju, niti boravak u bolnici. Doza radijacije koju koristi "trubim" je efikasna kao nož i njome u potpunosti može da se ostvari značajan rezultat u tretmanu tumora, a da pri tome nema klasičnog hirurškog reza. Da bi efekat bio potpun presudno je da je tumor dobro lokalizovan, kao i da je jasno ograničen." 

Koji pacijenti mogu da budu liječeni aparatom "trubim"? 

"Radiohirurgija je metoda izbora ukoliko se tumor vratio nakon klasične operacije ili nije u potpunosti odstranjen, a pacijent nije u toj meri zdravstveno stabilan da bi mogao ponovo da ide na klasičnu hiruršku intervenciju. Nakon radiohirurgije oporavak traje nekoliko dana i za pacijenta je to mnogo komfornije." 

Da li postoje neki potencijalni nedostaci u primjeni ove tehnologije? 

"Problem primene radioterapije generalno, pa tako i "trubim" tehnologije, postoji kada se tumori nalaze u organima kao što su pluća, pa se tako rak pluća tokom samog tretmana pomjera uporedo sa pokretima disanja. Osim toga drugi generalni problem sa radioterapijom je totalno odstranjivanje tumora, jer nekad je to odstranjivanje sasvim moguće, a nekada nije." 

Da li je "trubim" budućnost u liječenju kancera? 

"Kancer je vrlo kompleksan problem. Pojedini pacijenti na početku liječenja imaju jasnu dijagnozu i potrebna je manja operacija da se tumor otkloni. Ali to je svega 10 odsto obolelih. Kod većine reč je o odmakloj fazi kada se on raširio po cijelom tijelu. Zato se i dalje u liječenju koriste sve poznate metode od lijekova, nekih sistemskih agensa - hemioterapja, imunoterapija, klasična hirurgija i sasvemena radiohirurgija." 

Šta su prednosti kada je riječ o tretmanu ovim uređajem? 

"Tretiranje tumora pomoću "trubim" aparata je efikasno i vrlo komforno, jer traje znatno kraće. Na primjer, pripreme za klasičnu hiruršku intervenciju obično traju oko mjesec dana, dok za "trubim" priprema nema. I oporavak poslije intervencije "trubim" aparatom je znatno kraći i pacijent je sasvim opravljen već poslije pet dana.

Ne propustite