Naučnici potvrdili napredak u liječenju virusa HIV-a: "Što više razumijemo kako HIV putuje mozgom to smo više u mogućnosti da razvijemo nove strategije u liječenju"
Naučnici su do sada mogli da saznaju na koji način se virus HIV-a širio mozgom tek nakon smrti pacijenta, ali zahvaljujući podacima koje su dobili ispitujući podatke preminulih pacijenata i ukrštanjem sa pozantim biološkim procesom virusa imaju potpuno novi uvid u situaciju.
Tim kanadskih istraživača sa Univerziteta u Alberti trenutno radi na tome da stvori novu antiretroviralnu terpaju koja bi doprla do mozga brže. Metodom spreja za nos koji koristimo u slučajevima prehlade terapija bi mogla da bude najbrži način kojim bi se suzbijala infekcija u mogzu.
"Priroda HIV virusa mu dozvoljava da putuje kroz barijere mozga u kojima se nalazi krv čak dvije sedmice nakon infekcije. Trenutna terapija u liječenju HIV-a ne može da stigne do ćelija tako lako. Što više razumijemo kako HIV putuje mozgom to smo više u mogućnosti da razvijemo nove strategije u liječenju", kaže Weston Roda, jedna od autorki studije.
"Naš cilj je da utvrdimo gdje se nalaze i drugi rezervoari virusa. Sa klasičnom terapijom, inficirane ćelije su u latentnom stanju. Ideja je da da otkrijemo njihovu veličinu i da razvijemo strategiju za liječenje“", dodala je ona.
Inače, napredak istraživača iz Kalifornije je već vidljiv u SAD gdje je 30 odsto zaraženih virusom HIV-a uspjelo da svede virus na minimalan nivo u krvi tako da ga analize i ne registruju. Sve je to zahvaljujući terapiji koja cilja T-ćelije (podgrupu limfocita) i suzbija virus.
Nijedna studija nije pokazala da su ljudi koji imaju jako nizak nivo virusa HIV-a u krvi uspjeli da ga prenesu na partnera.