Činjenice o TEK ROĐENIM BEBAMA koje će vas ZADIVITI
Vaša beba je došla kući i potpuno ste zabrinuti? Hoćete li je znati držati? Kako okupati dijete? Zašto plače? Je li gladna? Stotine pitanja, a i vi ste i umorni. Beba je tako mala, čak puno manja nego što ste mislili. Iako vam se čini da vaše dijete ne zna ništa, to nije potpuno tačno. Ovo vaša bebe zna odmah po rođenju:
Novorođenče zna što treba treba učiniti
Švedsko istraživanje iz 1987. godine uvelo je termin "puzanje do dojke" nakon što su utvrdili da će novorođenče naći put do majčine dojke čim se rodi. Nakon poroda bebe su oprali i osušili, a zatim ih stavljali na majčina prsa i svaki put beba bi dopuzala do majčine dojke kako bi došla do hrane. Bravo za bebu!
Novorođenče zna tko mu je mama
Vanjski svijet za malo biće može biti zastrašujuće mjesto, sa svim novim stvarima i zvukovima. Iako bebi treba vremena da se razvije, ona od rođenja prepoznaje mamin glas i miris.
Beba nakon rođenja nema suza
Nemojte ovo shvatiti krivo - bit će puno plakanja, ali prvih nekoliko mjeseci beba neće plakati sa suzama. Njezini suzni kanali rade, ali oni će imati dovoljno suza samo kako bi kanali normalno funkcionirali.
Većina beba rodi se s plavim očima
Bez obzira na genetiku većina beba rodi se s nebesko plavim očima. Promjena boje dogodit će u idućih šest mjeseca djetetovog života.
Bebe su kratkovidne, ali vas vide
Evo jedne slatke činjenice - prosječno novorođenče može vidjeti 25 centimetra ispred sebe. Tačno toliko da vidi svoju mamu. Vaša beba vas može vidjeti dok je hranite, vaša lice je na toj udaljenosti.
Beba nema razvijenu čašicu na koljenima
Bebe se rađaju s hrskavicom koja sliči koljenima, ali prava čašica razvijat će se do šestog ili sedmog mjeseca života. Bitno je da se dogodi prije nego dijete počne puzati, piše klokanica.hr.
Bebe imaju više kostiju od odraslih ljudi
Novorođenče se rađa s više od 300 kostiju, dok mi odrasli imamo do 206 . Kako dijete raste tako se kosti spajaju.