Ovog trenutka umire čak 20 miliona ljudi u četiri zemlje o kojima niko ne priča (UZNEMIRUJUĆI FOTO)
Svijet proizvodi dovoljno hrane da bi se prehranili svi njegovi stanovnici. Kad jedna regija pati od ozbiljne nestašice hrane i gladi, globalne humanitarne institucije teoretski ondje mogu prebaciti hranu kako bi se izbjegla katastrofa, piše The Washington Post.
No ove godine je u Južnom Sudanu zavladala glad, a Nigerija, Somalija i Jemen i sami su na rubu toga. Glad sada prijeti 20 miliona ljudi, što je najviše dosad nakon završetka Drugog svjetskog rata. Kako su definirali Ujedinjeni narodi, glad nastupa kad dnevno u regiji u kojoj se to događa, umre više od dvije osobe na njih deset tisuća. Opstajanje tako ozbiljne situacije gladi, čak bi i u negostoljubivim klimama bilo nezamislivo bez rata.
Svaka od ove četiri zemlje nalazi se u nekoj vrsti dugotrajnog sukoba. Dok humanitarna pomoć može pomoći u trenutnom spašavanju života, niti jedna od ovakvih kriza ne može se dugoročno riješiti bez uspostave trajnog mira. Prijetnja nasiljem može ograničiti ili zabraniti pristup humanitarnih radnika regiji koja pati od gladi, a u nekim slučajevima glad može biti i jedna od namjernih taktika rata.
Čitave generacije su u opasnosti od trajnog oštećenja, a sve proizlazi iz začaranog kruga pohlepe, mržnje, želje za moći i nasilja, koje za posljedicu imaju glad u nekoj zemlji. Najranjivija su uvijek djeca. Čak i ona koja prežive, mogu doživotno ostati mentalno ili fizički oštećena. Dok se ovaj članak fokusira na četiri zemlje u najneposrednijem riziku od gladi, tekući sukobi u Kongu, Srednjeafričkoj Republici, Libiji, Iraku, Siriji i Afganistanu također iza sebe ostavljaju milione gladnih ljudi.