Kako pomoći djetetu koje je sklono infekcijama

Mame i bebe
Kako pomoći djetetu koje je sklono infekcijama
Proljetne infekcije više su naporne nego što su opasne.

Djeca su u ovom periodu posebno osjetljiva pa iz jaslica, vrtića i škole često kući donesu razne klice i viruse. Zahvaljujući provedenim vakcinacijama mnoge dječije bolesti nisu više aktuelne, ali tu je još gomila uzročnika s kojima se mora i treba boriti dječiji imunološki sistem

Proljetne infekcije više su naporne nego što su opasne. Šmrcanje, kašljanje, kihanje, proljev – sve njih najčešće prati povišena temperatura koja ponekad može biti i jedini simptom bolesti.

Međutim, ove nevolje izazvane najčešće virusima imaju i svoju dobru stranu – one „treniraju“ imuni sistem djeteta i tako ga jačaju.

Uopće uzevši, povišena temperatura i nije bolest nego znak reakcije na brojne vanjske i unutrašnje utjecaje. Kod djece „termoelektrana“ još nije stabilna kao kod odraslih pa ona, a naročito sasvim mala djeca, burno reagiraju na promjene tjelesne temperature.

U većini slučajeva, takozvane banalne infekcije uzrokuju povišenu temperaturu i groznicu. Ona može potrajati više dana (i noći!) pa čak i nešto duže.

Čak i kad je riječ o djeci zdravog i jakog imunog sistema, osam do 12 prehlada godišnje (naročito ako idu u jaslice ili vrtić, odnosno u školu) mogu se smatrati normalnim.

Kad se simptomi relativno brzo povuku i kad je tok bolesti bez komplikacija (nema dodatnih bakterijskih superinfekcija) zapravo i nema povoda za brigu.

No, ako dijete ne pije dovoljno, djeluje umorno i na okolinu ne reagira kao obično, vrijeme je da potražite ljekara.

Ljekarska pomoć, u svakom slučaju, treba potražiti ako se tok i trajanje infekcije zakomplicira. Ako u toku jedne godine ponovo dođe do bakterijske infekcije (naprimjer upala pluća, uha ili sinusa) koju treba liječiti antibioticima, to može biti znak da imuni sistem djeteta nije u stanju izboriti se i eliminirati uzročnika bolesti iz organizma.

Pored stečenog slabog imuniteta, postoji i urođena slabost imuniteta – imuni defekti. Takva djeca u pravilu rastu slabije od svojih vršnjaka, ali se urođeni imuni defekti ne otkriju na vrijeme već tek u pubertetu ili čak adolescenciji.

Takve defekte bitno je otkriti što ranije, jer se u tom slučaju nastala oštećenja mogu izbjeći ili barem smanjiti. Jer, kad se jednom postavi ispravna dijagnoza, pacijentu se može maksimalno pomoći i prognoza je, uz adekvatnu terapiju, sasvim dobra.

Šta poduzeti kod banalnih infekcija

  -  Sačuvajte mir, ne dižite paniku!
  -  Promatrajte i prosudite: Kako je dijete? Je li i dalje aktivno? Reagira li na okolinu? Igra li se? Djeluje li nezainteresirano, odsutno? Pije li dovoljno tečnosti?
  -  Dajite mnogo tečnosti, naročito ako je riječ o malom djetetu! Apetit nije važan, bitno je unijeti što više tečnosti.
  -  U slučaju proljeva potrebno je nadomjestiti elektrolite i uvesti dijetu (malo masnoće, čaj umjesto mlijeka).
  -  Mnogo vitamina C.
  -  Oslobodite dijete viška odjeće.
  -  Nemojte ga pokrivati toplim jorganom i na tabane stavite obloge od sirćeta.
  -  Ovlažite zrak, naročito ako dijete muči suh kašalj. Izbjegavajte suh zrak.
  -  Sredstva za snižavanje temperature postoje u obliku čepića, soka ili tableta, ali primijeniti ih treba tek kod temperature od 38,5 odnosno 39 stepeni.

 

Ne propustite