Da li mama zavoli bebu čim je ugleda?

Mame i bebe
Da li mama zavoli bebu čim je ugleda?
Većina budućih mama smatra da će se ljubav između nje i bebe roditi automatski, na prvi pogled. Da li je baš uvijek tako?

Većina budućih mama smatra da će se ljubav između nje i bebe roditi automatski, na prvi pogled. Da li je baš uvijek tako?

Često buduće mame obezbjeđuju “tehničku podršku” kupovinom unaprijed kreveta za bebu, igračaka, pelena. Brojne su i one koje upravo to izbjegavaju, jer misle da će tako “ureći” rođenje djeteta. Ipak, bez obzira na brojne razlike, većina mama podliježe opštim zajedničkim zabludama. Jedna od njih jeste da će se ljubav između mame i bebe roditi na prvi pogled. Slično je i sa zabludom da će svaka mama odmah znati da raspozna šta koji plač njene bebe znači, i da će znati  da prepozna sve njene potrebe.

Mnoge mame će posvjedočiti da im je bilo potrebno izvjesno vrijeme da upoznaju svoju bebu, a sa tim upoznavanjem da je i prihvate
Tek kada su postale sigurnije u sebe, uspjevale su da se lakše prepuste emocijama i prema bebi. Zaista, prve nedelje sa bebom mogu biti veoma stresne, ispunjene brigom i strepnjom. U takvoj atmosferi, kod roditelja preovladava strah da li je sa djetetom sve u redu, i da li oni čine sve što je potrebno. Uz nespavanje, nervozu, suočavanje sa potpuno novim izazovima – emocije ljubavi nisu toliko izražene.

Niz okolnosti doprinosi da se ponekad ljubav između mame i bebe dogodi naknadno, a ne na prvi pogled.

I bebe nisu baš oduševljene

Također, u prvim mjesecima, bebe ne reaguju onako kako mame ponekad očekuju. Naime, dok one ulažu maksimum svog znanja, vremena, truda, bebe se ponašaju uglavnom isto. Plaču, jedu, obavljaju fiziološke potrebe, spavaju.

Odnosno: na samom početku, ni bebe ne pokazuju posebno oduševljenje kada ugledaju mamino lice. Zašto?

Beba najprije ne raspoznaje lica, a zatim, oduševljenje izostaje – kako tumače brojni autori, i zbog toga što uglavnom mame ispunjavaju bebine potrebe, pa beba upravo to lice i očekuje. Odnosno, ona ne pokazuje svoje zadovoljstvo na neki vidljiv, očigledan način. Smatra se da je za mamu dovoljna nagrada za trud ako beba lijepo napreduje i ne plače. Ipak, to mnogim mamama nije dovoljno. Sve to doprinosi da se ponekad ljubav između mame i bebe dogodi naknadno, a ne na prvi pogled.

Sigurnost u roditeljskoj ulozi

Žene koje poslije porođaja dožive postporođajnu depresiju, također nemaju iskustvo ljubavi na prvi pogled. Kako se budu više upoznavale sa svojom bebom i osjećale sve sigurnije u svojoj roditeljskoj ulozi, tako će se i emocije ljubavi pojačavati. To što se u društvu o ženama sa postporođajnom depresijom ne priča dovoljno, ne znači da one ne postoje, niti da su one manje sposobne da budu divne mame. Jedna od teških, i potpuno neosnovanih predrasuda, jeste i ta da ove mame zapravo nisu željele dijete, pa je to uzrok njihovog stanja. Ipak, postporođajna depresija nije ništa sramotno niti neobično, već pojava koja je i medicinski objašnjiva.

Emocije dolaze sigurno

Činjenica je da sve one mame koje su očekivale da im se dogodi ljubav “na prvi pogled” sa bebom, pa se to nije dogodilo, treba samo malo da sačekaju. Sve te divne emocije, koje su toliko priželjkivale, u njihovom slučaju dolaze sigurno, samo sa malim zakašnjenjem.

Okružene ovakvim predrasudama, kod žena se javlja osjećaj krivice, nesigurnosti i nezadovoljstva svojom roditeljskom ulogom. Odgovarajuća priprema za ovu vrstu problema, kao i edukacija koja bi iskrenije govorila o roditeljstvu i njegovim zabludama – u našem društvu, nažalost, još uvijek ne postoji.

Jasno, svaka mama zna da, kada se jednom pojave, ove emocije ostaju trajne, i prate ih do kraja njihovog života. Tako, čak i one mame koje u samom startu nisu imale iskustvo ljubavi “na prvi pogled” sa svojom bebom, stekle su iskustvo ljubavi zauvijek.

Izvor:yumama.com

 

Ne propustite