Može li Hillary Clinton obezbijediti 37 "nevjernih elektora"?
Za sve one koji su na predsjedničkim izborima u SAD glasali protiv Donalda Trumpa, prbližava se dan koji bi im mogao donijeti ipak olakšanje, odnosno onima koji su glasali za ličnost godine magazina "Time" donijeti konačnu potvrdu da će u Bijeloj kući sjediti čovjek čije su ime zaokružili.
Naime, 19. decembra, za četiri dana, takozvani elektori (predstavnici stranaka u saveznim državama) sjesti će na kolegiji na kojem će potvrditi ime novog predsjednika najmoćnije države na svijetu.
"Nevjerni elektori" Upravo ovaj sistem, koji se ne mijenja već više od 200 godina, buni mnoge. Dvanaesti amandmanu američkog Ustava regulira ovo pitanje. Tako po tom amandmanu predsjednika biraju elektori, predstavnici svake od 50 saveznih država i federalnog distrikta Kolumbija. Elektori su predstavnici, koje određuju političke partije po pravilu iz sopstvenih redova. Njih određuje stranka posebno za svaku državu.
Elektori imaju zadatak da na Elektorskom kolegijumu daju svoj glas predstavniku svoje stranke. Međutim, nijedan elektor nije zakonski i obavezan da svoj glas da i kandidatu svoje strnake. Glas može dati i kandidati suparničke stranke. Takvi se zovu "nevjerni elektori".
SAD ima ukupno 538 elektora. Trump je osvojio većinu glasova u državama koje daju 306 elektora, dok je Hillary Clinton osvojila većinu u državama koje daju 232 elektora. S obzirom na ovakav "odnos snaga" moglo bi se reći da će Trump i zvanično postati predsjednik SAD. No, u posljednje vrijeme, kako se približava "Dan D", sve su glasnije špekulacije da bi se u ovoj borbi za Bijelu kuću moglo pojaviti "nevjernih elektora", prenosi Avaz. Tačnije, njih 37. Time bi Clinton imala 269 glasova. Isto kao i Trump. U tom slučaju, o novom šefu države odlučuje Kongres. No, uprkos tome što Republikanska stranka ima većinu i ovom zakonodavnom tijelu, ni to ne može garantirati pobjedu Trumpa (koji je kandidat Republikanske stranke). Problem Trumpa u ovom slučaju jesu frakcije unutar ove stranke koje mu nisu nimalo naklone.
Jedna od tih struja jeste ona uticajnog senatora John McCaina, druga je ona porodice Bush. Čak je bivši predsjednik SAD George Bush izjavio da bi glasao za Clinton, da je izašao na izbore. Personifikacija protivnika No, iako situacija oko Trumpa izgleda bajano, šanse Hillary Clinton, da uprkos izbornom rezultatu, uđe u Bijelu kuću su minimalne. Naime, bit će teško da, iako uticajni, Clinton dobije naklonst potrebnih 37 elektora, a čak i da je dobije, teško da će Kongresu dati podršku za njeno imenovanje. Kako već rečeno, većinu u Kogresu ima Republikanska stranka. Iako ima onih kojima Trump nije drag, malo je vjerovatno da će republikanski kongresmeni dati glas Hillary Clinton, čije je prezime faktički personifikacija ljutih protivnika - Demokrata.
Osim toga, afera s "e-mailovima" u koju se čak uvukao i FBI, lažna izjava da je tokom svoje posjete ratnoj BiH bila pod snajperskom vatrom, nanio je previše štete Hillary Clinton, da bilo koji republikanac da svoj glas za nju kao prvu ženu predsjednicu SAD.