Katarina Witt ponovo u svom Sarajevu: Medalja s Olimpijade 1984. za mene je vrlo emotivna

Drugi pišu
Katarina Witt ponovo u svom Sarajevu: Medalja s Olimpijade 1984. za mene je vrlo emotivna
Nekadašnja olimpijska pobjednica u umjetičkom klizanju ponovo je u Sarajevu, gdje je 1984. godine osvojila svoje prvo olimpijsko najsjajnije odličje. Skoro 33 godine kasnije, Katarina Witt posjetila je bosanskohercegovačku prijestolnicu.

Nekadašnja olimpijska pobjednica u umjetičkom klizanju ponovo je u Sarajevu, gdje je 1984. godine osvojila svoje prvo olimpijsko najsjajnije odličje. Skoro 33 godine kasnije, Katarina Witt posjetila je bosanskohercegovačku prijestolnicu.

"Ovdje sam, u Sarajevu, gdje, u organizaciji Njemačke ambasade, učestvujem na predstavljanju kampanje: '2017. - sport osoba s invaliditetom u fokusu'. Raduje me što će Njemačka ambasada i naredne godine biti koncentrirana na sport za osobe s posebnim potrebama, a moja fondacija upravo na tome radi", kaže Witt, koja je vodila radionicu s djecom s poteškoćama, njihovim trenerima i profesorima.

Fondacija "Katarina Witt" osnovana je prije 11 godina, a posvećena je podršci sportskih projekata za djecu s invaliditetom.

Sportom pomoći djeci 

"Fondacija se zalaže za pomoć djeci s posebnim potrebama, jer upravo sport pomaže djeci da krenu naprijed. Ovdje, u Sarajevu, čula sam za Respekt, jedinstvenu školu fudbala, u kojoj su upravo zastupljena i djeca s posebnim potrebama. Drago mi je da se toj djeci poklanja pažnja, a posebno kada su u sportu."

Vratimo se umjetničkom klizanju i dvostrukoj olimpijskoj pobjednici, prema mnogim mišljenjima, najboljom svih vremena u jednom od najpopularnijih zimskih sportova. Rođena 3. decembra 1965. godine u Stakenu, tadašnjoj Istočnoj Njemačkoj. Na svom prvom Evropskom prvenstvu 1979. godine, sa samo 14 godina, zauzela je simbolično 14. mjesto, a tri godine kasnije, na Svjetskom prvenstvu, osvojila je srebrnu medalju.

Od 1983. do 1988. godine počinje njena dominacija - osvojila je čak 16 zlatnih i jednu srebrnu medalju na ino sceni.

Olimpijade u Sarajavu, Calgariju i Albertvillu

Prvu olimpijsku medalju osvojila je u Sarajevu 1984. godine. Amerikanka Rosalynn Summers bila je apsolutna favoritkinja, ali je izgubila od Witt za samo 0,1 poen.

"Tada sam imala 18 godina. To je bilo moje prvo učešće na olimpijadama. Za sportistu je najveća čast učestvovati na olimpijadi, a ako još imate priliku osvojiti medalju, morate to iskoristiti. Moj najveći cilj je bio da se vratim kući sa zlatnom medaljom i u tome sam uspjela i ta medalja je bila vrlo emotivna za mene."

katarin-witt-sarajevo-epa-460x662

Na svojoj drugoj olimpijadi u Calgariju pobijedila je u čuvenoj "borbi dvije Carmen": Debi Thomas i Katarina Witt odlučile su se da kližu uz Bizetovu operu Carmen. Carmen koju je Katarina Witt izvela u Calgariju ušla je u anale svjetskog klizanja, jer je po ovoj izvedbi godinu dana kasnije snimljen čuveni film Carmen na ledu, u kojem je igrala upravo Katarina Witt.

"I na toj Olimpijadi sam bila pobjednica i, uz zlato iz Sarajeva, to je bila moja najdraža medalja. U Calgariju sam postala druga žena, poslije Sonje Henie, koja je uspjela odbraniti olimpijsku zlatnu medalju u umjetničkom klizanju. A nakon Calgarija su me pamtili i po toj čuvenoj izvedbi, a poslije i snimljenom filmu."

Witt je nastupala i na svojoj trećoj Olimpijadi, nakon ujedinjenja Njemačke, ali je u Albertvillu završila na sedmom mjestu. Dalje, bila je četiri puta prvakinja svijeta (1984, 1985, 1987. i 1988. godine) i šest puta uzastopno prvakinja Evrope (1983, 1984, 1985, 1986, 1987. i 1988. godine).

Od 1981. do 1988. godine bila je osam puta uzastopno prvakinja Istočne Njemačke. Osvojila je i prvenstvo Kanade (1984), dok je tri puta bila najbolja na japanskom Grand Prixu (1983, 1987. i 1988. godine).

Mnogobrojne medalje i nagrade

Witt 1988. godine počinje profesionalnu karijeru s Brianom Boitanom, također olimpijskim pobjednikom. Trogodišnja turneja po Americi, šou pod nazivom"Klizanje - Witt i Boitano", bila je toliko uspješna da je njujorški Madison Square Garden prvi put u deceniji bio rasprodat zbog jedne klizačke manifestacije.

Amaterskom klizanju se Katarina Witt nakratko vraća 1994. godine, na nacionalnom prvenstvu sada ujedinjene Njemačke, kada je zauzela drugu poziciju. Osvojila je i mnogobrojne nagrade.

Časopis Mladi svijet ju je 1984. godine izabrao za sportiskinju godine u Istočnoj Nemačkoj, a iste godine je dobila Patriotsku medalju tadašnje države. Olimpijsko priznanje Međunarodnog olimpijskog komiteta dobila je 1988. godine.

U čast Katarine Witt i njene pobjede u Calgariju, Sjeverna Koreja je izdala minijaturne listove sa tri velike slike Witt na ledu. Za ulogu u filmu Carmen na ledu dobila je nagradu Emi 1990. godine.

Magazin People ju je dvije godine zaredom (1991. i 1992. godine) uvrstio među 50 najljepših ljudi na svijetu. Nagrada "Zlatna kamera" za olimpijski povratak uručena joj je 1994. godine.

Tokom 1995. godine na adresu lijepe Nijemice su stigla još dva priznanja - nagrada "Jim Torp" i obaveštenje da je primljena u Hol slavnih svjetskog klizanja, što se smatra jednim od najvećih i najznačajnijih priznanja u svijetu sporta.

Prema mišljenju Američkog istraživačkog instituta, 1999. godine je proglašena za sportiskinju godine u Sjedinjenim Američkim Državama. Svjetsku poslovnu nagradu je dobila 2004. godine, da bi godinu dana kasnije bila uključena u Kuću slavnih međunarodnog ženskog sporta.

Fali još samo 'Zlatna kašika'

Narodni opservatorij u Drebahu otkrio je asteroid 2000 SF45 i nazvao ga po Katarini Witt (zvanično, asteroid to ime nosi od 2005. godine). Od značajnijih priznanja, izdvaja se nagrada Oscar za životna dostignuća, koja joj je dodjeljena 2007. godine.

Doslovno rečeno, Katarina Witt je osvojila sve što se moglo osvojiti. A na kraju smo je pitali: Ima li nešto što je željela, a nije osvojila?

"Zlatnu kašiku", kroz njen prepoznatljivi osmijeh rekla je Katarina Witt, koju je svojevremeno magazin Time nazvao najljepšim licem socijalizma.

Lijepo je bilo u Calgariju, vratila se u Sarajevo...

Izvor: Al Jazeera

Ne propustite