Poruka Meksika Trumpu: Mi vas ne trebamo, vi trebate nas

Svijet
Poruka Meksika Trumpu: Mi vas ne trebamo, vi trebate nas
''Imamo jaku vezu sa SAD-om, ali ne zavisimo od njih. Oni trebaju zavisiti od nas.“

Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump ubijedio je Carriera, proizvođača klima uređaja, da ne presele fabriku iz Indiane u Meksiko. Reakcija Meksika: zadržite je.

„SAD nije svijet,“ Jamie Rodríguez, guverner sjeverne države Nuevo León, rekao je Meksičkom Radio Fórmula: „Imamo jaku vezu sa SAD-om, ali ne zavisimo od njih. Oni trebaju zavisiti od nas.“

Nuevo León je mjesto gdje je lokacija novog postrojenja Carriera bila određena, proširenje postojećeg postrojenja u Meksiku. Država je već potpisala sve potrebne dozvole. Ali dok je Rodríguez žalio promjene u planovima, također je izjavio da je otkazani dogovor jedan od mnogih koji je Nuevo León sklopio sa stranim kompanijama. Većina su iz Azije I Europe; samo tri – sada dva – su Američki, rekao je. 

To je nemaran stav – Rodríguezov nadimak nije „El Bronco“ bez razloga. SAD je daleko najveći trgovinski partner Meksika. Također je daleko najveći izvor stranih investicija. Ekonomije ove dvije države su tako isprepletene da jedan proizvod može da sadrži sirovine i radnu snagu sa obje strane granice.
Ali Rodríguez također ukazuje na druge faktore koje bi Trump trebao uzeti u obzir ako želi izbjeći povratno dejstvo svojih nativističkih tendencija. Blokirajući Meksiko, novoizabrani predsjednik bi državu mogao podstaći da učvrsti svoje već jake veze sa Azijom. To bi postavilo Kinu, koja je prema Trumpu SAD-ov drugi trgovački neprijatelj, sve bliže Američkom tržištu. Zapravo Rodríguez se upravo vratio sa poslovne misije iz Kine.

Dok je diversifikacija već bila dio Nuevo Leónove ekonomske strategije, sada pod vladom Trumpa ima još više smisla. „To je kriza, ali kao i svaka kriza, također je i prilika,“ rekao je državna predstavnica Concepción Landa.

„Zbog toga, Meksikanci sada gledaju okolo, i ne zavise od SAD-a onoliko koliko su nekada.“

Blokiranje Američkih investicija u Meksiku bi povrijedilo Američku ekonomiju. SAD bi izgubila porast poslovnih mjesta koja dolazi od importa Meksičkih proizvoda, mnogi od kojih su proizvedeni u fabrikama koje su pod američkom vlašću, južno od granice. (Oko 40%  eksporta Meksičkih proizvoda SAD-u dolazi od same SAD, jer su dijelovi proizvedeni u njihovim fabrikama.) Što više Meksiko eksportuje te produkte, više će rada stvoriti za Američke radnike.

„Ako prekinete tu vezu, sve ekonomije će to osjetiti,“ rekao je Eric Farnsworth, podpresjednik Američkog društva i vijeća Amerike, internacionalne biznis grupe. 
I posljednje od svega, neko će morati platiti da ubjedi Američke firme da ne premještaju poslove u Meksiko, zato što samo predsjedništvo Trumpa ne briše sve faktore koje čine tu zemlju privlačnom. (Zapravo, zahvaljujući padu pesosa uzrokovanom Trumpovom pobjedom, kurs izgleda prilično dobro za američke fabrike koje se planiraju smjestiti u Meksiku.) Kako bi zadržali poslove Carriera u Indijani, država je ponudila 700,000$ godišnje u vidu poreznih olakšica za period od nekoliko godina, prenosi Fortune. Takav dogovor bi bilo teže postići u mjestima gdje novoizabrani potpredsjednik Mike Pence nije guverner. 

Previše je rano reći da li će Trump shvatiti sve ove činjenice. U međuvremenu, guverner Nuevo Leóna kaže da se osjeća smireno. Kada ga je voditelj radia upitao da li Trump može zamrsiti kosu Nuevo Leóna, izraz koji se može interpretirati kao „zamršenje“ državnih poslova, rekao je izričito: Ne, nimalo.

 

Ne propustite