Zašto bebe noću toliko plaču?
Nauka je dokazala da su bebe pravi manipulatori. Naime mališani vrlo često znaju da plaču, ne zbog toga što im je nešto potrebno već kako bi spriječili seksualni odnos svojih roditelja. Djeca smatraju da ukoliko dođe još jedno dijete da neće dobijati svu neophodnu pažnju.
Naučnik David Haig tvrdi da iscrpljujući majku, beba nesvjesno nastoji spriječiti majčinu ovulaciju i potencijalno začeće brata ili sestre. Usto, noćnim hranjenjem, odnosno dojenjem bebe produljuju fazu majčina neplodnog razdoblja koje uslijedi nakon porođaja, piše profesor Haig u listu Evolution, Medicine and Public Health.
Noćno buđenje uz dreku i plač pojačava se u drugoj polovini prve godine bebinog života. Bebe svojom potrebom da sisaju u češćim razmacima, ne samo da ne daju svojoj mami da spava, već na taj način produžavaju period prije nego što se ženi reguliše ciklus i ona ponovo ne postane plodna.
Mamina premorenost predstavlja strategiju koja bebi omogućava da preživi, jer što je veća razlika između dva porođaja, veća je šansa da će starija beba, uz svu brigu i pažnju, izrasti u zdravo dijete.