Dječaku za život potrebno 500.000 eura
Ne znam ni sam šta nas snađe, šta bi sa djetetom pa se teško razboli i ko će sakupiti tolike pare da mu se pomogne, kaže nam Joviša Simetić, iz Šekovića, otac oboljelog trinaestogodišnjeg Milana. Milan od rođenja ima problema s bubrezima, koji su nedavno potpuno otkazali, a ugrožen je i rad jetre, zbog čega mu je za život prijeko potrebna transplantacija oba bubrega i jetre. Kako se radi o teškim i rizičnim operacijama koje se ne mogu uraditi u Bosni i Hercegovini, a ni u Srbiji, transplantacije bi trebalo obaviti na klinici u Italiji, a potrebna je vrtoglava suma novca. "Presađivanje jetre košta 300.000, a bubrega 200.000 evra. Odakle nama tolike pare? Otvorili smo račune za pomoć i zovu ljudi, hvala im, ali sve je to sitno.
Dosad je sakupljeno oko 15.000 KM", kaže Simetić. Pored toga što se radi o ogromnoj cifri, situacija ove porodice generalno nije dobra. Joviša je ratni vojni invalid, posla nema, tako da čitava petočlana porodica preživljava od 220 KM njegove invalidnine i novca koji zaradi radeći na građevini, naravno koliko mu to zdravlje dozvoli. Milanu su u osmom mjesecu života našli kamenje u bubrezima, a ipak do dramatičnog pogoršanja stanja dolazi prošli mjesec, kada je jedva ostao živ. "Bubrezi su mu otkazali, a zbog njih i jetra. Tada je hitno prebačen u Tiršovu u Beograd, jedva je preživio. To je dijete koje nikada u životu nije imalo više od 28 kilograma, a tada je imao 40 koliko se vode u njemu nakupilo u par dana. Supruga je s njim tamo u bolnici", priča Joviša. Kao da teško stanje malenog Milana nije već previše, doktori su njegovoj starijoj sestri dijagnostikovali istu bolest koju ima i on. "Samo je pitanje dana kada će i ona doći u njegovu fazu, jer su i Milanu sve donedavno govorili da ima još nekoliko godina prije nego što bude morao raditi transplantaciju, a evo vidimo šta se dogodilo i to u nekoliko dana", kaže otac. Iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS kažu da se porodica još nije obratila ovoj instituciji za pomoć u liječenju.
Po zakonu, svaki osiguranik čiji se problem ne može riješiti u RS, Federaciji BiH ili Srbiji ima pravo na finansiranje troškova liječenja u zdravstvenim ustanovama u inostranstvu. "U ovim slučajevima Fond, kako je to regulisano Pravilnikom, finansira minimalno 30 odsto troškova liječenja, ali i više, u zavisnosti od mogućnosti Fonda, potreba drugih osiguranih lica, procjena uspješnosti liječenja i drugih kriterijuma", navode iz FZO RS. Osiguranik može u posebnim slučajevima da ostvari i potpuno refundiranje troškova. Simetić kaže da se Fondu još nisu obraćali jer su im doktori koji vode slučaj njegovog sina u Beogradu rekli da će oni poslati svu dokumentaciju u Banjaluku čim bude kompletna.