Dodik kao Tito: Fabrike radnicima, samoupravljanje nam je jedini spas
Predsjednik RS-a sastao se danas u Srebrenici sa novoizabranim gradonačelnikom Srebrenice Mladenom Grujičićem, a na konferenciji za medije govorio je ponajviše o ekonomskom stanju u BiH pozvavši na saradnju sve u BiH.
Dodik se osvrnuo i na činjenicu da BiH ne upravlja Centralnom bankom BiH što je jedan od ključnih ekonomskih problema u zemlji. Prema njemu, Centralnom bankom BiH upravljaju stranci kojima nije u interesu prosperitet BiH već prosperitet vlastitih zemalja i banaka.
Dodik je podsjetio da Centralna banka BiH ima oko milijardu KM više od obaveznih rezervi, pri čemu stranci ne dozvoljavaju da se štampa novac.
"Umjesto toga, oni nas tjeraju da se zadužujemo kod njihovih banaka po kamati od 4 do 5 posto. Time mi njima održavamo te njihove banke, a Centralna banka pare čuva negdje van BiH", kazao je Dodik direktno prozvavši najveću banku u BiH.
Rekao je da je ovo zajednički interes svih u BiH jer bi intervencija centralne banke značila prosperitet za sve. Rekao je da je o ovome otvoreno pitao i Bakira Izetbegovića kao i druge političare poručivši da se on ne boji stranaca. Pozvao je da se o ovome postigne dogovor svih strana u BiH.
Dodik je rekao i da su stranci pritiskom izdejstvovali da se privatiziraju sve kompanije čak i u onim malim općinama kao što su Rudo, Kalinovik...
"Nikada nisam sreo investitora koji je rekao želim investirati u Kalinovik, u Rudo", rekao je Dodik, poručivši da je jedini spas za ove općine da država osnuje neku kompaniju koja bi radila na bazi lokalnih resursa te da nakon pokretanja kompanije koja bi bila samoodrživa dionice iste podijeli lokalnom stanovništvu.
Dodik je govorio i da fiksni odnos eura i marke (1:1,95) ide isključivo u korist uvozu u BiH pri čemu to opstruiše domaću proizvodnju. Spomenuo je proizvodnju vode po kojoj je cijela BiH izuzetno bogata.
Rekao je da u RS-u i u FBiH postoje ukupno dvije kompanije koje proizvode vodu, dok se sve ostalo uvozi. Prema njemu, određeni oblik zaštite domaćih proizvođača mora postojati kako bi oni ojačali i bili konkurentni na svjetskom tržištu.