Izborno ludilo: Ameriku zapljuskuje poplava prognoza
Umjetna inteligencija koja je točno predvidjela rezultate posljednjih triju predsjedničkih izbora u Americi ovaj se put kladi na Donalda Trumpa. Sanjiv Rai, osnivač indijskog startupa Genic.ai, razvio je sustav MogIA. Funkcionira tako da procesira 20 milijuna podataka s američkih javnih platformi, uključujući Google, Facebook, Twitter i YouTube, analizira ih te predviđa pobjednika, piše Jutarnji.
Sustav je napravljen 2004. godine i potom je dograđivan i poboljšavan. Točno je predvidio rezultate demokratskih i republikanskih predizbora. Među podacima koje sustav uzima u obzir su i tvitovi i objave na Facebooku uživo. Rezultati pokazuju da je Trump u angažiranju pristaša nadmašio Baracka Obamu iz 2008. za čak 25 posto. No, to i nije neka vijest jer se odavno zna da Trumpovi najvatreniji pristaše buče za više ljudi.
Rai ističe kako je njegov sustav dosad pokazao da pobjeđuje ona osoba koja je više motivirala ljude. “Ako Trump izgubi, to će biti u suprotnosti s onim što pokazuju trendovi o društvenom angažmanu proteklih 12 godina”, objasnio je Sanjiv Rai. Napomenuo je kako se Clinton ne bi trebala uspavati zbog prednosti koju joj daju ankete, iako je istaknuo kako je moguće da njegov sustav pogriješi jer mu je teško analizirati emocije vezane za objave na društvenim mrežama.
U sveopćoj izbornoj pomami Ameriku zapljuskuje poplava sličnih predviđanja. Umjetna inteligencija možda prednost daje Trumpu, ali agencija za kreditni rejting Moody’s pobjedu je dodijelila Hillary Clinton.
Kako navodi ta agencija koja ocjenjuje stupanj sigurnosti i atraktivnosti ulaganja u pojedine zemlje, za prognozu o Hillarynu skorom ulasku u Bijelu kuću bili su presudni ključni faktori poput niske cijene energenata i popularnost aktualnog demokratskog predsjednika Baracka Obame.
Moody’s Analytics može se pohvaliti da je točno predvidio prethodnih devet predsjedničkih izbora uzimajući u obzir ekonomsko stanje i političku povijest, a pogodio je svaki put od utrke Ronalda Reagana i Jimmyja Cartera 1980. godine. Njihove prognoze kažu da će Clinton dobiti glasove 332 elektora, a Donald Trump njih 206. Odnosno, završni rezultat bit će sličan kao u slučaju utrke između Mitta Romneyja i Baracka Obame 2012. godine. Međutim, i u Moody’su ističu da je sve moguće. Naime, njihov program ne uzima u obzir individualne karakteristike kandidata koje mogu prevagnuti.
Stanje nacije Reuters-Ipsosa predviđa pobjedu Hillary Clinton, navodeći kako ima 95 posto šanse osvojiti najmanje 278 elektora. Tko će od njih prvi put pogriješiti, doznat će se idući tjedan.