Mini edukacija: vrste upale grla
Upale grla se liječe vrlo lako kod kuće čajem, vitaminima i drugim narodnim lijekovima. Ipak, nemojte je podcjenjivati. Ako se ne liječi redovno i na vrijeme, može doći do upale pluća.
Većinu nas zimski mjeseci uhvate nespremne. Iako smo padu imuniteta pa samim tim i upali grla skloni tijekom cijele godine, u zimskim mjesecima smo itekako osjetljiviji.
Pod upalom grla mislimo na upalu krajnika ili upalu ždrijela. Upala grla je poznata po žarkom crvenilu iza resice u usnoj šupljini. Može biti virusna ili bakterijska, a klice koje su uzročnici upale su zarazne.
U većini slučajeva je riječ o virusnoj upali. Ona i nije toliko opasna, a manifestira se kao žarenje, osjećaj svrbeža i peckanje. Intervencija liječnika često nije potrebna. Limfni čvorovi nisu bolni, ali su natečeni.
Kod ovakve upale pomaže hidratacija vodom i čajevima, vitamini, inhalacija i grgljanje čaja od kadulje i mirovanje. Upala bi trebala proći sama od sebe.
Ako ne odležimo dovoljno, tijelo se neće uspjeti izboriti s virusima i onda upala prelazi u bakterijsku.
Virusnu i bakterijsku upalu razlikujemo i po sekretu iz nosa. Kod virusne je bistar, a kod bakterijske je gust i gnojan. Bakterijska upala često dolazi s temperaturom iznad 38 stupnjeva, dok se kod virusne temperatura zadrži na 37-38 stupnjeva.
Bakterijsku upalu liječimo antibioticima.
Zanemarena upala koju ne liječimo se širi prema gore ili prema dolje i onda dođe do upale pluća ili upale sinusa.
Javite se liječniku na vrijeme, ne širite zarazu i izliječite se što prije!