Uzroci noćnog znojenja

Zdrav život
Uzroci noćnog znojenja
Da li vam se nekada desilo da se probudite u 'gluho' doba noći, a posteljina vam je natopljena znojem? Razlozi za takvo nešto mogu biti veoma banalni, ali ako se ponavljaju češće nego što bi trebalo, onda tome trebate posvetiti posebnu pažnju.

Da li vam se nekada desilo da se probudite u 'gluho' doba noći, a posteljina vam je natopljena znojem? Razlozi za takvo nešto mogu biti veoma banalni, ali ako se ponavljaju češće nego što bi trebalo, onda tome trebate posvetiti posebnu pažnju.

Noćno znojenje, u medicini poznato i kao hiperhidroza, manifestuje se tako što se osoba obično budi iz dubokog sna sa osjećajem hladnoće ili vrućine, ljepljiva i mokra od znoja.

Obično, noćno znojenje nije nešto što bi vas trebalo pretjerano zabrinjavati, ali može biti indikacija da patite od nekog (ozbiljnijeg) poremećaja. Na primjer, kod žena često može nagovještavati menopauzu, dok kod muškaraca hormonalne promjene i muški klimakterij, odnosno andropauzu.

Osim nekih 'banalnih' razloga, kao što su povišena temperatura, neprilagođena sobna temperatura, uzrok noćnog znojenja može biti  i daleko ozbiljniji.

Do dijagnoze se može doći jedino temeljitim i stručnim pregledom te testiranjem, ali evo nekoliko najčešćih uzroka noćnog znojenja.

Menopauza – osim valunga koji se u pravilu događaju u budnom stanju, velikom broju žena koje prolaze kroz menopauzu događaju se i noćna znojenja. Žene u predmenopauzi također relativno često imaju ovaj problem. 
 
Idiopatska hiperhidroza – relativno rijetko i često krivo dijagnosticirano stanje kod kojeg se osoba noću znoji bez ikakvog povezanog medicinskog razloga ili poremećaja. 
 
Infekcije i upale – osobe koje pate od upale ili infekcije bilo koje vrste također su sklone noćnom znojenju. Često može biti riječ i o tuberkulozi, ali znojenje mogu izazvati i bakterijske infekcije te neke vrste virusa. 
 
Rak – prekomjerno noćno znojenje može biti vjesnik opake bolesti poput raka, posebno limfoma.

Lijekovi – kombinacije određenih vrsta lijekova i drugih naučnih poremećaja mogu dovesti do noćnog znojenja. Antidepresivi su jedan od najčešćih uzročnika, no može biti riječ i o lijekovima za regulaciju rada srca, pa i Viagri.
 
Hipoglikemija – osobe koje pate od niskih razina glukoze u krvi moraju primati injekcije inzulina ili oralne lijekove, koji u nekim slučajevima također mogu uzrokovati noćno znojenje. 
 
Hormonski poremećaji – nekoliko stanja kod kojih su neuravnotežene razine glavnih hormona, bilo da se radi o zasebnim poremećajima ili o klimakteriju, također može potaknuti znojenje.

Neurološki poremećaji – kod osoba koje se oporavljaju od srčanog ili moždanog udara, boluju od neuropatije ili post-traumatskog stresa može doći do ovog stanja, a mogu ga izazvati i lijekovi koji se koriste za tretiranje spomenutih stanja.

 

(trigon.hr)

Novo