Evo zbog čega ne biste trebali piti vodu iz plastične boce

Zdrav život
Evo zbog čega ne biste trebali piti vodu iz plastične boce
Još prije 100 godina je utvrđeno da bisfenol A u ljudskom tijelu djeluje poput umjetnog estrogena.

Još prije 100 godina je utvrđeno da bisfenol A u ljudskom tijelu djeluje poput umjetnog estrogena.

Plastične boce koje sadrže Bisfenol A (BPA), hemijski spoj koji se uglavnom koristi za proizvodnju polikarbonatne plastike i poliepoksida, mogu ozbiljno narušiti zdravlje.

Američka Administracija za hranu i lijekove (FDA) 2010. godine je objavila izvještaj u kojem izražava zabrinutost oko izlaganja fetusa, beba i mlade djece toj tvari jer uzrokuje negativne posljedice za razvoj. Bisfenol sadrži i epoksi smola koja se koristi kao zaštitna presvlaka u konzervama i limenkama. Malo ko zna da ispune za zube u stomatologiji također sadrže BPA.

Još prije 100 godina je utvrđeno da bisfenol A u ljudskom tijelu djeluje poput umjetnog estrogena. Bisfenol oponaša ljudske hormone i remeti naš endokrini sustav, piše Alternativa Za Vas.

Već odavno se pretpostavlja da je BPA odgovoran za porast broja oboljelih od raka dojke u svijetu. Sada je potvrđena povezanost bisfenola s oštećenjem jetre, pretilošću, dijabetesom, neplodnošću i nekoliko vrsta karcinoma.

Prije dvije godine Danska je postala prva evropska zemlja koja je zabranila BPA u ambalaži za hranu i pića namijenjenoj djeci mlađoj od tri godine. Istraživanja potvrđuju da BPA može uzrokovati neplodnost i sindrom policističnih jajnika kod žena te probleme s erekcijom kod muškarca.

Najnovija studija vezana za BPA je potvrdila povezanost između ove hemikalije i srčanih oboljenja. Engleski naučnici su analizirali podatke ankete "National Health and Nutrition" i dokazali da muškarci s visokim dozama BPA u organizmu imaju veći rizik od razvoja bolesti srca. To je zbog toga što BPA potiskuje hormon koji nas štiti od srčanog udara, oksidativnog stresa i oštećenja krvnih žila.

 

(NN)

Novo