Evo zbog čega ne biste trebali piti vodu iz plastične boce
Još prije 100 godina je utvrđeno da bisfenol A u ljudskom tijelu djeluje poput umjetnog estrogena.
Plastične boce koje sadrže Bisfenol A (BPA), hemijski spoj koji se uglavnom koristi za proizvodnju polikarbonatne plastike i poliepoksida, mogu ozbiljno narušiti zdravlje.
Američka Administracija za hranu i lijekove (FDA) 2010. godine je objavila izvještaj u kojem izražava zabrinutost oko izlaganja fetusa, beba i mlade djece toj tvari jer uzrokuje negativne posljedice za razvoj. Bisfenol sadrži i epoksi smola koja se koristi kao zaštitna presvlaka u konzervama i limenkama. Malo ko zna da ispune za zube u stomatologiji također sadrže BPA.
Još prije 100 godina je utvrđeno da bisfenol A u ljudskom tijelu djeluje poput umjetnog estrogena. Bisfenol oponaša ljudske hormone i remeti naš endokrini sustav, piše Alternativa Za Vas.
Već odavno se pretpostavlja da je BPA odgovoran za porast broja oboljelih od raka dojke u svijetu. Sada je potvrđena povezanost bisfenola s oštećenjem jetre, pretilošću, dijabetesom, neplodnošću i nekoliko vrsta karcinoma.
Prije dvije godine Danska je postala prva evropska zemlja koja je zabranila BPA u ambalaži za hranu i pića namijenjenoj djeci mlađoj od tri godine. Istraživanja potvrđuju da BPA može uzrokovati neplodnost i sindrom policističnih jajnika kod žena te probleme s erekcijom kod muškarca.
Najnovija studija vezana za BPA je potvrdila povezanost između ove hemikalije i srčanih oboljenja. Engleski naučnici su analizirali podatke ankete "National Health and Nutrition" i dokazali da muškarci s visokim dozama BPA u organizmu imaju veći rizik od razvoja bolesti srca. To je zbog toga što BPA potiskuje hormon koji nas štiti od srčanog udara, oksidativnog stresa i oštećenja krvnih žila.
(NN)