Dr Jeremić za Novi.ba: Stručan kolposkopski pregled spašava život pacijentkinje
Kako otkriti HPV infekciju u najranijoj fazi i odmah pristupiti liječenju? Šta nam otkriva kolposkopski pregled? Ovo su samo neka od pitanja na koja vam odgovara doktor Igor Jeremić, specijalista ginekologije, dermatohirugije, licencirani edukator radiotalasne hirurgije za Evropu.
"Naš cilj je da se znaci HPV (himani papiloma virus) infekcije genitoanalne regije otkriju u što ranijoj fazi. To znači otkriti infekciju u subkliničkom stadijumu kada je to svojevrstan rezervoar HPV odakle se oni šire na genitoanalnu regiju. Uvijek slijedi pitanje da li je to moguće uraditi? Da li ovaj proces prate dijagnostičke greške, kako prilikom samog pregleda tako i u izbjegavanju odgovaraćuh dijagnostčkih postupaka? I na jedno i na drugo pitanje odgovor bez sumnje je DA!
Cilj ljekara, u ovom slučaju ginekologa, ali i obaveza je da HPV infekciju otkrije u samom početku. Svaka nejasnoća kod ljekara, nesigurnost i samim tim i izbjegavanje daljih dijagnostičkih procedura dovodi do komplikovanja situacije s HPV infekcijom", kaže na početku razgovora za Novi.ba dr Jeremić.
Šta to tačno znači u konkretnom slučaju?
"PAPA test nije dovoljan. Njegova dijagnostička sigurnost je 50%. To nam nameće odgovornost da dijagnostičku sigurnost povećamo barem još 30%. To je naravno moguće ako se na PAPA test obavezno nadoveže stručan kolposkopski pregled.
Priča da kolposkopija nije potrebna u dijagnostici HPV infekcije apsolutno ne stoji i može se smatrati stručnom greškom bez sumnje. To sa sigurnošću opravdava moje desetogodišnje iskustvo u dijagnostici i liječenju svih oblika HPV infekcije kod oba pola."
Šta nekome dijagnostički donosi kolposkopski pregled?
"Prvo da raščistimo da kada je riječ o kolposkopskom pregledu veliki broj pacijentkinja nije upoznat, pa i same ne znaju da li su već bili na takvom pregledu. Takvo pitanje često dovede do zbunjenosti kod pacijentkinja.
Kao prvo sam kolposkopski pregled je apsolutno bezbolan za ženu. Podrazumijeva upotrebu KOLPOSKOPA, aparata kojim je moguće vidjeti, grlić materice, sluzokožu vagine, malih usana, analnu i perianalnu sluzokožu, pod uveličanjem od šest do 40 puta. Sam pregled ima odgovarajuću proceduru u radu koja pomaže ginekologu da lakše uoči, prepozna i opiše eventualne patološke promene na grliću i genitoanalnoj regiji.
Pregled se uvijek počinje kolposkopskim pregledom sluzokože analne, perianalne, malih usana i vagine, a potom se prelazi na grlić. Prije nego što krenemo s pregledom sluzokožu premažemo 3 d 5% rastvorom sirćetne kiseline kako bih lakše uočili patološke pojave. Kada ovo kažem mislim prvenstveno na subkliničke (početne forme kondiloma) koji se nakon premazivanja vide kao male bjeličaste perle duž sluzokože malih usana i vagine sa centralnim krvnim sudom. Inače se ove promjene na glatkoj sluzokoži pipaju kao sitne gromuljičave neravnine što svakako nije normalan nalaz: ovo su subklinički oblici kondiloma rezervoari HPV virusa koji se odatle širi prema grliću i spolja prema koži."
Šta se kolposkopskim pregledom vidi na grliću?
"Poslije premazivanja grlića 3 do 5% rastvorom sirćetne kiseline gledamo grlić pod spekulumom i uveličanjem kolposkopa. Apsolutno netačno je ako vam žena kaže da ima ranicu. To je nepoznat pojam u kolposkopiji i ne prikazuje niti jednu kolposkopsku sliku. Ono što ukazuje na loš nalaz su kolposkopske slike tipa mozaika, punktacija, AW epitela ili leukoplakija.
Ove slike su obično pokazatelji nekog patološkog procesa na grliću koji nedvosmisleno ukazuju na HPV (humani papiloma virus) infekciju. Još gore je ako imamo kombinaciju nekih od navedenih kolposkopskih slika, što je definitivno loš i rizičan kolposkopski nalaz ispod kojeg se obično krije (CIN II , III) pa i sam karcinom grlića materice. Kombinacija više patoloških slika koje ulaze u cervikalni kanal je pravi alarm za svakog ginekologa koji se bavi patologijom grlića materice."
Šta Vam na osnovu kolposkopskog nalaza govori kliničko iskustvo?
"PA nalaz II mi gubi na dijagnostičkom značaju ako imam jasnu kolposkopski vidljivu patološku sliku. Veoma su opasne promjene po tipu grubog mozaika, punkacija i AW epitela. Ovo jasno govori u prilog HPV infekcije grlića, koja je u najvećem broju slučajeva izazvana visokorizičnim tipovima (16 i 11). Ako u toku pregleda vidim kombinaciju pomenutih promena tada se gotovo sigurno radi o prekancerozi tipa CIN I, II ili III. Sve ovo govori da je stručan kolposkopski pregled dijagnostički mnogo značajniji od oslanjanja samo na PAPA test."
Šta je potrebno da uradite kada kolposkopski dijagnostikujete pomenute promjene?
"Moj terapiski cilj je da se odmah problem riješi i da jednom intervencijom zadovoljim i 100% dijagnostiku i 100% liječenje. Moje zlatno pravilo je da nema praćenja CIN I, a nikako CIN II i III. Kondilome otklanjam odmah u lokalnoj anesteziji svojom kombinovanom tehnikom radiotalasne vaporizacije i ekscizije, bez obzira da li su u početnom stadijumu ili su masivni. Nikako se ne smije čekati da oni budu veći pa ih skidati, jer takvi savjeti ljekara spadaju u apsolutno stručnu grešku.
Kada je riječ o promjenama na grliću i dijagnostiku i terapiju rješavam jednom intervencijom: Radiotalasna LOOP excizija. Ovom intervencijom u lokalnoj ansteziji za pet minuta otklonim potpuno promjenu, bez krvarenja i time je pacijnetkinja izliječena. Prethodna biopsija apsolutno nije potrebna jer je to samo dijagnostička metoda, a ne i terapijska pa bi se pacijnetkinje dva puta izlagale nepotrebnim traumama.
Sve probleme radiotalasnom tehnikom rješavam odmah po dijagnostikovanju jer odlaganju u ovakvim slučajevima nema mjesta", zaključio je dr Jeremić.
Treba naglasiti da će doktor Jeremić preglede obavljati 23. decembra u Sarajevu u Mojoj klinici (prvi sprat Opće bolnice "Prim. dr Abdulah Nakaš).