Ovaj prirodni antibiotik pobjeđuje gripu i prehladu, te jača imunitet
Zvanično je počela sezona prehlade i gripe. Ukoliko vam je imunitet slab, velika je mogućnost da ćete se boriti sa virusima.
Međutim, postoji rješenje. Nisu to tablete, nego prirodni antibiotik koji je odličan u borbi protiv virusa.
Riječ je o cimetu.
Cimet se smatrao posebnom biljkom još od davnina. Opisan je već u rukopisu na sanskrtu 2800 godina prije Krista. U medicinske se svrhe koristi odavno.
Pravi, čisti cejlonski cimet (sa Šri Lanke) zaustavlja čak i Escherichiju coli. Također, krcat je antioksidansima koji jačaju imunološki sustav.
Za cimet su znali i stari Kinezi, Egipćani i Feničani, a u Europi su ga prvi otkrili Portugalci koji su ga nazivali “cejlon”. Uzimali su ga kao lijek protiv umora i za jačanje energije.
Iako postoje stotine vrsta biljke cimeta, najčešće se koriste cejlonski (“pravi” cimet) i cimet kasija, poznat kao kina-cimet koji potiče iz Burme. U Europi se mogu pronaći obje vrste, s tim da je cejlonski skuplji.
Uzimanjem samo pola žličice cimeta dnevno dijabetičari mogu u znatnoj mjeri smanjiti nivo šećera u krvi jer njegovi sastojci katehin i epikatehin aktiviraju inzulin pa djeluju s njim.
Znanstvenici su eksperimentalno dokazali da cimet snižava i razinu masti i lošeg kolesterola, ima fungicidno djelovanje, odnosno uništava gljivice i sprječava njihov rast.
U cimetu ima i salicilata koji snižavaju temperaturu i djeluju protuupalno i antibakterijski. Osim toga, cimet je bogat izvor mangana, željeza, kalcija, bakra i cinka, a sadrži i vitamin C, K, pirodoksin (B6) i riboflavin (B2).
Možete ga dodati u kavu, voćne sokove, med, kolače, žitarice ili neki drugi oblik svakodnevne upotrebe. Koristite li ga svakodnevno, ojačat ćete imunitet i zaštititi se, osobito u sezoni prehlada i gripe.