EVO KAKO DA UBLAŽITE SIMPTOME MENOPAUZE: Ovo 100% pomaže, trebate jesti ovako

Zdrav život
EVO KAKO DA UBLAŽITE SIMPTOME MENOPAUZE: Ovo 100% pomaže, trebate jesti ovako
-

Nutricionistkinja otkriva kako ishrana može pomoći kod simptoma menopauze.

Nutricionistkinja Sju Kamp dala je savjete o tome koje navike u ishrani treba izbjegavati, jer to može da ublaži simptome menopauze, te dodala i da mjesto na kom jedete može uticati na hormone, a ne samo vrijeme i vrsta obroka. Ona, naime, tvrdi da je konzumiranje obroka ispred ekrana velika greška i da može da pogorša pad estrogena, koji prati menopauzu.

Sju savjetuje da jedete dalje od radnog stola i ekrana kompjutera ili telefona, i da usporite. Ona dodaje i da hranu treba što više žvakati.

"Žene uglavnom grickaju hranu zasnovanu na ugljenim hidratima koja može izazvati skok nivoa šećera u krvi. Sa padom estrogena u menopauzi to može uticati na metabolizam i distribuciju masti. Treba jesti dovoljno proteina, zdravih masti i raznovrsnog voća i povrća koje obezbeđuje vlakna. Sve će to pomoći vašoj digestivnoj funkciji i asimilaciji hranljivih materija. Treba izbjeći grickanje tokom cijelog dana, jer je ono često vođeno emocionalnom, a ne fizičkom glađu", objašnjava nutricionistkinja.

"Redovni obroci su dobri za većinu ljudi. Povremeni post može pomoći nekima, ali ne svima. Počnite polako, možda tako što ćete zaustaviti grickalice između obroka, a zatim preći na dvanaestočasovni post, na primer između večere i doručka sljedećeg jutra", dodala je ona.

Sju je navela i da je od suštinskog značaja odabrati pravu hranu koja će podržati vaše hormonsko blagostanje.

"Fitoestrogeni su supstance biljnog porekla koje se slabo vezuju za receptore estrogena. Pokazalo se da imaju balansirajući efekat na hormone. Tu spadaju sočivo, soja, leblebija i laneno sjeme", kaže ona.

Nutricionistkinja preporučuje i povrće kao što su brokoli, karfiol, kupus, prokulice, rotkvice i kelj. Ovo povrće sadrži prirodno jedinjenje koje aktivno promoviše razgradnju estrogena.

Savjetuje, takođe, i da se ograniči unos kofeina.

"Negativan uticaj al*ohola i kofeina, posebno na san, takođe može biti potcijenjen. Postoje pozitivni efekti kofeina, ali ja savjetujem da ne treba piti više od tri sasvim male šolje kafe dnevno, i cilj je da ih popijete pre ručka", zaključila je Sju Kamp.

Tekst: Lepa&Srećna

Novo