Čuvarkuća štiti kuću, ali i zdravlje

Zdrav život
Čuvarkuća štiti kuću, ali i zdravlje
Čuvarkuća je zanimljiva biljka koja se koristi kao lijek u narodnoj medicini. Interesantna je počevši od svog naziva, preko izgleda, pa do ljekovitih svojstava.

 
Čuvarkuća je zanimljiva biljka koja se koristi kao lijek u narodnoj medicini. Interesantna je počevši od svog naziva, preko izgleda, pa do ljekovitih svojstava.

Naziv-Čuvarkuća

Naziv je dobila zbog narodnog vjerovanja da čuva i štiti kuću i porodicu od požara, bolesti, udara groma, vampira, vještica i ostalih nepoželjnih pojava. Postoje i drugi nazivi koji jako dobro opisuju ovu biljku. To su vazdaživa, žednjak, pazikuća, uhovnik, gromovna trava, divlje smilje.

 
Izgled i karakteristike biljke

Biljka može da naraste do 30 cm. To je višegodišja biljka. Vrlo je otporna i na niske i na visoke temperature. Otporna je i na sušu, voli sunce. Može da raste gotovo svuda. Između kamenja, na stijenama, na različitim tipovima zemljišta, pa čak i na krovovima kuća. Neki je drže i kod kuće, u saksiji. To je i ukrasna biljka, koja se lako njeguje. Boja varira od zelene do bordo i ljubičaste. Listovi su u obliku rozete, a cvjetovi se javljaju na vrhu i obično su crvene boje.

Ljekovita svojstva Čuvarkuće

Čuvarkuća je jestiva. Mesnati listovi čuvarkuće se koriste za dobijanje soka. Sok od čuvarkuće je efikasan u liječenju herpesa, opekotina i čireva. Čuvarkuća se koristi i u liječenju helicobacter pylori infekcije. U homeopatiji se upotrebljava preparat od čuvarkuće, protiv upale grla. Čuvarkuća i med u kombinaciji mogu da poprave imunitet. Listovi čuvarkuće se usitne u multipraktiku. Od njih je moguće napraviti i sok. Sok može da se pije, ali i da se koristi za obloge u slučaju uboda insekata, dok nekima pomaže i za uklanjanje bradavica. Kod problema sa želudcem treba napraviti čaj od svježih ili suhih listova čuvarkuće. Sok iz listova čuvarkuće pomaže ispiranje odnosno čišćenje ušiju. U narodnoj medicini bol u uhu može da iščezne kad se povremeno nakapa nekoliko kapi soka čuvarkuće. Ipak pošto bol u uhu može da bude izuzetno neprijatan preporuka je da se traži i savjet ljekara.

Izvor: lekovitebiljke.com

Novo