OVO JE NAJPOPULARNJA DIJETA U 2021. GODINI: Jedete gotovo sve, a kilogrami nestaju! (JELOVNIK)

Zdrav život
OVO JE NAJPOPULARNJA DIJETA U 2021. GODINI: Jedete gotovo sve, a kilogrami nestaju! (JELOVNIK)
.

Paleo dijeta je rezultat istraživanja profesora Lorena Kordejna, a sama dijeta se zasniva na proučavanju moguće ishrane naših prapredaka iz perioda paleolita.

Izbjegavanje žitarica, šećera i raznoraznih prerađevina može da učini čuda, kaže dr Kordejn. Koncept Paleo dijete se temelji na tome da su ljudi evoluirali milionima godina prije neolitskog perioda, kada se ishrana zbog poljoprivrede značajno promijenila. Autor dijete tvrdi da žitarice nisu bile dio praistorijske ljudske ishrane, te da su uvedene u jelovnik tek u vrijeme agrokulturne revolucije prije 10.000 godina.

Ova dijeta je hit i među svjetskim zvijezdama.

Paleo dijeta – osnove

U knjizi “The Paleo Diet” iznijete su tvrdnje da je ljudska genetika najbolje prilagođena ishrani naših predaka pre poljoprivredne revolucije. Kao takva, Paleo dijeta bazira se na ishrani koja je bila dostupna ljudima u to vrijeme. Mnoge namirnice su zabranjene. Ukratko, to znači izbjegavanje suhomesnatih jela, zatim šećera, soli, proizvoda od žitarica (hleb, kukuruz, pšenica, riža, tjestenine…), mahunarki, mlečnih proizvoda, kvasca, kafe i alkohola. Krompir, soja i kukuruz su posebno zabranjeni zbog toga što su danas genetski i nutricionistički modifikovani.

Iako su u ovoj dijeti eliminisane žitarice i prerađeni ugljeni hidrati, ova dijeta je manje ograničavajuća od sličnih dijeta.

Meso (uključujući i morske plodove) i jaja su možda najvažnije komponente Paleo dijete. Svo povrće je dozvoljeno osim pasulja, mahunarki i krompira. Gljive su dozvoljene.

Voće, orašasto voće i sjemenke (sve osim kikirikija) može se konzumirati. Med i sušeno voće dozvoljeni su samo u malim količinama. Dozvoljena su samo neka ulja – maslinovo, laneno i ulje kanole. Preporučuje se uzimanje ribljeg ulje u kapsulama. Od pića – dozvoljeni su voda i čaj, ali i sveže ceđeni nezaslađeni sokovi u malim količinama.

Preporuka je jesti samo kvalitetnu hranu, odstraniti sve što je prerađeno ili stiže u kutiji. Neprerađena, prirodna hrana u vidu krtog mesa, koštica i semenki, voća i povrća, bez skroba, šećera, mlečnih proizvoda i mahunarki je Paleo izbor. Tu su i neke obavezne promjene: zamjena ulja, smanjivanje zasićenih masti i uzimanje prostih šećera i soli. To mogu svi da priušte, a i prodavnice su dobro opremljene ovim namirnicama.

Paleo dijeta – dozvoljene namirnice

Jaja, sve vrste mesa, uključujući i morske plodove, povrće i to prvenstveno paradajz, paprika, luk, krastavac, tikvice, patlidžan, blitva, kupus, šargarepa, pečurke…, voće, bez izuzetaka, oko 150 g meda i suhog voća nedeljno, maslinovo ulje, od napitaka: voda, čaj, a povremeno i nezaslađeni sok.

Paleo dijeta – zabranjene namirnice

Šećer, žitarice, krompir, mliječni proizvodi, prerađeno meso (salame, viršle, paštete …), čokolada, proizvodi od kukuruznog i sojinog brašna, majonez, so, kvasac, sirće (preporučuje se korišćenje limunovog soka za salate).

Primjer jednodnevnog jelovnika

Doručak: Omlet sa spanaćem i pečurkama,

Užina: Šaka bobičastog voća,

Ručak: Pastrmka na žaru, velika miješana salata sa prelivom od limunovog soka i maslinovog ulja,

Užina: Sirova šargarepa i jabuka,

Večera: Piletina na žaru, kuvani brokoli, salata od paradajza,

Dezert: Prženi orasi i jabuka.

(Stil)

Novo