ZATO VAM NOGE OTIČU I BOLE VAS KOSTI: 7 jezivih simptoma da unosite previše soli
Kuhinjska je sol nužna za pravilno funkcioniranje organizma i ima ključnu ulogu u mnogim fiziološkim procesima. Iako pomaže u održavanju krvnog tlaka, te pravilnom radu živčanog sustava, suvremene prehrambene navike dovele su do toga da dnevno unosimo u organizam čak pet do deset grama soli više nego je potrebno ljudskom tijelu.
Zbog neznanja, loših navika i pretjerane uporabe, sol je tako postala 'bijelo zlo' koje uzrokuje više štete nego dobrobiti za ljudski organizam.
Prema najnovijim smjernicama za dijete, preporučuje se dnevni unos 2 300 miligrama natrijuma (1 kašičica dnevno). Međutim, procjenjuje se da mi dnevno unosimo oko 3 400 miligrama (između 1 i 1/3 kašičice). Prekomeran unos soli može da izazove hipernatremiju i vremenom dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Pogledajte koji su to najčešći znaci da jedete previše soli.
1. Oticanje
Ako primjećujete da vam je prstenje postalo tjesno, da su vam stopala otečena ili oči nadute ujutru, vjerovatno unosite previše soli. Stanje kada tijelo počne da zadržava višak vode kao rezultat visokog unosa soli, naziva se edem i liječi se veoma ograničenom ishranom.
2. Prekomjerna žeđ
Natrijum iz soli održava ravnotežu tečnosti u našem organizmu. Kada jedete previše soli, vašem tijelu je potrebno više tečnosti kako bi očistilo sistem da bi vaši mišići i organi normalno funkcionisali. To je način na koji telo popravlja odnos natrijum-voda i konzumiranje vode je najbolji način da se stvari vrate u normalu.
- Zapamtite da nedovoljan unos vode primorava tijelo da izvlači tečnost iz ćelija što dovodi do dehidratacije.
3. Promjene u mokrenju
Po pravilu, povećanje natrijuma u telu izaziva ozbiljne promjene u mokrenju koje mogu nastati iz dva razloga:
1. Konzumiranje previše soli dovodi do toga da bubrezi rade prekovremeno kako bi je uklonili iz organizma. To rezultira čestim mokrenjem, a urin je skoro potpuno providan.
2. Previše natrijuma u tijelu može biti rezultat gubitka tečnosti koji često dovodi do dehidratacije. Kada postoji značajan gubitak vode u tijelu, koncentracija urina se povećava i on postaje gušći i tamno žute boje.
4. Bol u kostima
Unos soli je velika prepreka za čvrst skelet. Kada jedete previše soli, bubrezi ne mogu u potpunosti da je isperu što povećava gubitak kalcijuma. Hroničan gubitak kalcijuma rezultira slabim kostima, problemima sa zubima i čak može da dovede do razvoja osteoporoze.
5. Grčevi u mišićima
Održavanje odgovarajućeg natrijum-kalijum balansa ključno je za zdravlje jer su ovi hemijski elementi odgovorni za mišićne kontrakcije. Ako poremetite ravnotežu prekomjernim unosom soli ili slane hrane, možete osjetiti grčeve, napetost i bol u mišićima.
6. Uporne glavobolje
Održavanje odgovarajućeg natrijum-kalijum balansa ključno je za zdravlje jer su ovi hemijski elementi odgovorni za mišićne kontrakcije. Ako poremetite ravnotežu prekomjernim unosom soli ili slane hrane, možete osjetiti grčeve, napetost i bol u mišićima.
7. Kognitivni problemi
Hipertenzija uzrokovana visokim unosom soli ozbiljno oštećuje arterije koje vode do mozga. Ovo utiče na vašu sposobnost da jasno razmišljate i otežava koncentrisanje na svakodnevne obaveze. Osim toga, konstantna dehidratacija dovodi do lošeg pamćenja, osjećaj umora i usporenog vremena reagovanja.
Bonus: Kako da smanjite unos soli
- Držite se podalje od "slane šestorke" - hljeba, pice, sendviča i hamburgera, sušenog mesa, gotovih supa, buritosa i takosa.
- Izbjegavajte obrađenu i gotovu hranu jer su pune aditiva i konzervansa, kao i natrijuma.
- Provjeravajte etikete i procenat natrijuma - birajte hranu sa 5% ili manje dnevnog unosa natrijuma po porciji.
- Eksperimentišete sa novim ukusima. Umjesto da stavljate so u hranu, stavite svježe i sušeno začinsko bilje, limunov sok ili sirće.