Mediteranska kuhinja je najbolja prehrana za vaš organizam
Što je zapravo "mediteranska prehrana"? To je prehrana koja uključuje mnoštvo namirnica bogatih biljnim vlaknima poput žitarica, raznolikoga voća i povrća, orašastih plodova, mahunarki, različitih vrsta sjemenki i maslina. MD (Mediterranean diet), kako je danas svjetski kratko pišemo i zovemo, uključuje i umjeren unos mliječnih proizvoda. Glavni izvor masnoća je, naravno, maslinovo ulje, a najvažnije sladilo - ekološki med. Nažalost, od pedesetih godina prošloga stoljeća, kada je studija koja je potvrdila važnost mediteranske prehrane provedena, pa do danas, puno se toga promijenilo. U vrijeme kada je provedeno istraživanje, muškarci iz ovoga dijela Europe zasigurno nisu u tijelu imali toliko kemikalija kao muškarac 21. stoljeća!
Mediteranska prehrana značajan je kulturološki element stanovnika našeg podneblja. Ona postaje način za prevenciju i tretiranje raznih zdravstvenih stanja i bolesti.
No kako živimo u vrijeme mnogih klimatskih, prehrambenih, sociokulturnih i zdravstvenih promjena, pa i novog životnog stila stanovnika mediteranskih zemalja, došlo je vrijeme da se promijeni i piramida mediteranske prehrane te kreira nova. Naime, mediteranska prehrana ubrzano je prestajala zauzimati važnost u evoluciji i zdravlju ljudi s Mediterana. Razlog su moderna tehnologija, globalizacija hrane, odlazak mladih u urbane sredine te biranje brze i masne rafinirane hrane, koja ranije nije bila tipična za ovo podneblje.
Maslinovo ulje zauzima središnje mjesto u piramidi mediteranske prehrane. Stoga i ne čudi da danas imamo sve više epidemioloških i eksperimentalnih dokaza da mediteranska dijeta, a posebice ekstradjevičansko maslinovo ulje, usporavaju napredovanja nekih karcinoma, osobito karcinoma dojke. Smatra se da je to rezultat učinka mononezasićenih masnih kiselina. Prema posljednjem, španjolskom istraživanju, umjeren unos ekstradjevičanskog maslinova ulja tijekom života doista se čini kao vrlo zdrav odabir. Smanjuje pojavu karcinoma dojke, a u slučajevima kada je već dijagnosticiran, pozitivno utječe na izlječenje.
Danas se mediteranska dijeta ne smatra samo zdravim načinom prehrane, već i zdravim odnosom prema okolišu.
Kako mediteranska prehrana djeluje na zdravlje
Istraživanje objavljeno u kolovozu 2011., trajalo je tri mjeseca i uključivalo 135 odraslih ljudi, 52 muškarca i 83 žene, od koji su svi bili s umjerenim kardiovaskularnim rizikom. Neki su slijedili principe mediteranske dijete, a drugi bili na niskomasnoj dijeti koju je kreirao American Heart Association. Rezultati su pokazali da su oni koji su slijedili načela mediteranske dijete mnogo efikasnije smanjili postprandijalnu lipemiju (koja izaziva nakupljanje masti na stijenkama krvnih žila), što se smatra dokazom da mediteranska dijeta čuva srce. Znanstvenici iz Italije i Grčke zaključuju da se zdrava mediteranska dijeta može primijeniti na sve etničke grupe te da prevenira i primarne i sekundarne rizike metaboličkog sindroma.
Mediteranska prehrana svakako je dobrodošla promjena u kantinama poslovnih tvrtki. U čileanskom istraživanju objavljenom 2009. u britanskom časopisu Public Health Nutrition, Federico Leighton sa suradnicima godinu dana je pratio radnike tvrtke Maestranza Diesel. Njima je u kantinama posluživana ova vrsta prehrane i rezultati su pokazali da su se kod radnika znatno smanjili parametri metaboličkog sindroma i povećala se efikasnost rada.
Zaključak: mediteranska prehrana praktična je i djelotvorna već i na radnom mjestu!