S 82 godine nije imala niti jedne sijede vlasi: Ovaj sok vraća originalnu boju kose!

Zdrav život
S 82 godine nije imala niti jedne sijede vlasi: Ovaj sok vraća originalnu boju kose!
Tradicionalna kineska medicina i ayurveda drže da su razlozi sijede kose daleko dublji od jednostavnog genetskog nasljeđa.

S obzirom da stanje kose odražava kvalitetu naše prehrane i ukupnu vitalnost, važno je imati na umu da je prerano sijeda kosa puno više od estetske brige. Ona može ukazivati ​​na ozbiljne prehrambene nedostatke i nagovijestiti buduće bolesti. Isto tako, jeste li znali da postoji način da se uspori rast sijedih i da vam se vrati vaša originalna boja?

Tradicionalna kineska medicina  i ayurveda drže da su razlozi sijede kose daleko dublji od jednostavnog genetskog nasljeđa, piše Atma.

Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, kvaliteta krvi i zdravlje bubrega se ogleda u snazi, boji i stanju kose. Namirnice koje jačaju krv i bubrege su klorofil, šećerna melasa, crne sjemenke sezama, hijiki alge, kopriva, a posebno pšenična trava. Kineska medicina preporuča i izbjegavanje prekomjernog korištenja mliječnih proizvoda, mesa i soli.

Nadalje, prerano sijeda kosa može ukazivati ​​na poremećaj štitnjače poput Gravesove bolesti, Hashimotove bolesti, hipertireoze i hipotireoze. Nedostaci vitamina B5, B6 i B12 te anemija, su također česti uzroci. Nedostatak ovih vitamina i minerala je često povezan s lošom apsorpcijom zbog problema koji proizlaze iz Kronove bolesti, celijakije, bakterijskog rasta u crijevima ili riblje trakavice. Nedostatak adekvatnog vitamina A, cinka i bakra također mogu stvoriti problem, što može dovesti do slabog imuniteta, oslabljene povezanosti krvnih žila i, u nekim slučajevima, moždanog udara i bolesti krvožilnog sustava.

Sok koji vraća boju sijedim vlasima

Redovno konzumiranje svježeg soka mlade pšenične trave pruža nam mnoge prednosti, a jedna od njih je i ta da može usporiti rast sijedih i vratiti sijedoj kosi njenu prirodnu boju!

Sok od pšenične trave je ujedno i odličan čistač krvi te pomaže u pomlađivanju i regeneraciji naše kože.

Zbog visokih udjela klorofila , kao i aminokiselina, minerala, vitamina i enzima pšenična trava omogućava širok spektar zdravstvenih koristi i ljekovitih prednosti.

Ispijanje sokova od mladih zelenih žitarica prva je promovirala Dr. Ann Wigmore, žustra i probitačna pionirka naturopatije, utemeljiteljica Hipokratovog zdravstvenog instituta koji je kasnije preimenovan i danas nosi njezino ime.

Dr Ann Wigmore (na naslovnoj slici) je detaljno istražila ljekovita svojstva soka od mlade pšenice, te je razvila i detaljno opisala proces uzgoja mlade pšenice u plitkim zdjelama kod kuće ili na bilo kojem mjestu. Izmislila je i jeftin sokovnik za mladu pšenicu kako bi taj životni eliksir učinila dostupnim svakome.

U poznoj dobi od 82 godine dr. Ann nije imala nijedne sijede vlasi! To je bilo toliko nevjerojatno da su ju studenti zamolili da im dopusti da prouče njenu kosu u laboratoriju.

Test je pokazao da je to bila njena prirodna boja!

To je bio rezultat redovnog pijenja soka mlade pšenične trave, pijenja fermentiranog rejuvelaca, zdrave prehrane i povremenog detoksiciranja.

*Rejuvelac je fermentirani napitak od klica žitarica, prepun vitamina B, K i E, proteina i enzima.

Kako dobiti svoj sok od pšenične trave

Pšeničnu travu možete sami saditi, ali je možete i kupiti u prodavaonicama zdrave hrane u svježem ili u osušenom obliku.

Najjeftiniji način za nabavu soka je da uzgojite pšeničnu travu sami.

Pšenica raste jako brzo, a da biste je uzgojili potrebno vam je ekološko sjeme pšenice, treset i zemlja.

Postupak: 
1. Namačite sjemenke pšenice osam do dvanaest sati, piše alternativa-za-vas.

2. Sjemenke ostavite u staklenoj tegli i tijekom iduća 24 sata isperite ih tri puta.

3. Kada se počne nazirati klijanje, posadite sjemenke na vrh zemlje. Omjer neka bude jedan dio treseta prema tri dijela zemlje.

4. Zalijte posađenu pšenicu i pokrijte teglu tijekom prva tri dana, da se ne isuši. Tijekom tih dana dobro zalijte pšenicu ujutro, a uvečer ju poprskajte vodom.

5. Četvrti dan otkrijte teglu, neka sjemenke budu na indirektnom svjetlu.

6. Idealna temperatura za rast pšenice i izbjegavanje plijesni je 21C do 26C. Ako se pojavi plijesan, uzgojite novu pšeničnu travu.

7. Pšeničnu travu možete rezati kada naraste oko dvadeset centimetara. Dva dana prije rezanja iznesite je na sunce da bi došlo do sinteze klorofila.

8. Za novu turu, koristite novo sjeme i zemlju.

9. Sok od pšenične trave možete iscijediti uz pomoć sokovnika ili ju samljeti u blenderu uz dodatak vode.

Napitak od pšenične trave – recept

Ovo je samo prijedlog, budite kreativni…

Smiksajte u blenderu sljedeće sastojke:

30 ml soka pšenične trave
šalicu sjeckanog voća po izboru
šalicu soka od naranče/limuna
žličicu meda
malo vode
Odmah popijte ovaj zdravi i nutritivno bogati napitak.

Pijte ovo svaki dan 1-2 puta i pratite stanje boje svoje kose…

Novo