Pretjerali sa hranom za praznike? Ovi prirodni lijekovi vam mogu pomoći da stabilizujete varenje

Zdrav život
Pretjerali sa hranom za praznike? Ovi prirodni lijekovi vam mogu pomoći da stabilizujete varenje
Nakon obilne praznične hrane, začinjenih mesnih specijaliteta, jakih salata, slatkiša, alkohola, gaziranih pića, sada su naši želudac, crijeva i čitav digestivni trakt na velikim mukama.

Srećom, okruženi smo prirodnim preparatima koji mogu da umire bolan odgovor stomaka, da okrepe i sačuvaju zdravlje organa za varenje.

1. Čaj od korijandera, kamilice, bosiljka, nane, kima i morača - da je korijander ljekovit znao je još Hipokrat, a travari kažu da je dobar antioksidans, antiseptik, antispazmolitik, afrodizijak. Od svih sastojaka najdjelotvornije je eterično ulje, koje potpomaže stvaranje želudačnih sokova i smiruje grčeve. Kim reguliše gasove, bosiljak održava ravnotežu u crijevnoj flori, a nana djeluje opuštajuće na želudac i crijeva, pa smanjuje grčeve, mučninu, napinjanje, bolove, pojavu viška vazduha.

Osim što reguliše varenje, nana učestvuje i u stvaranju želudačnih sokova neophodnih za varenje. Komorač pospješuje probavu, smanjuje nadutost i grčeve. U zavisnosti od tegoba koje imate možete da pripremite čaj od svake navedene biljke posebno, ili da ih kombinujete. Najbolje je da se tokom dana popiju dvije-tri šolje uvijek svježe pripremljenog napitka.

2. Crni čaj - uz dodatak malo soli i meda djelovaće okrepljujuće, a između ostalog povoljno će uticati na rad želuca i umiriće crijeva. Preporučuje se da se uzima više puta tokom dana po jedna šolja. Ova kombinacija sigurno pomaže, ali je kod nas rijetko ko pije.

3. Čajna mješavina - uzeti jednake dijelove kamilice, nane i matičnjaka. Kašiku dobijene mješavine preliti sa 200 mililitra ključale vode i odmah poklopiti. Sačekati 15 minuta, procijediti i piti gutljaj po gutljaj.

4. Ljekoviti prah - izmiješati po 30 grama komorača, kima i korijandera i 10 grama korena angelike. Tri kašike mješavine usitniti i uzimati na vrh noža tokom dana poslije jela. Istovremeno piti jak čaj od kamilice koji se priprema tako što se kašika kamilice pripremi sa 200 mililitra vode i poklopljeno stoji oko sat.

5. Tople obloge od kamilice - manji peškir ili pelenu potopiti u što topliji i koncentrovaniji čaj od kamilice, iscijediti i staviti na stomak. Ovako pripremljena obloga će umiriti grčeve i bolove u stomaku.

6. Masaža stomaka - nježnim, kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu masirati stomak. Ova metoda pomaže i kada se stomačni problemi jave kod beba.

7. Đumbir umjesto žvake - specifičan ukus biljke potiče iz esencijalnih ulja i više od 460 materija koje sadrži. Đumbir pomaže stvaranje pljuvačke i varenje. Odsjecite parče svježeg korena i žvaćite ga tokom dana umesto žvake.

8. Termofor - napunite vrućom vodom i stavite na stomak. Toplota koja iz termofora zrači smiriće crijeva i vratiti ravnotežu u rad želuca.

9. Pileća ili kokošija supa - su prvi „lijekovi“ koji se daju kada se jave problemi sa stomakom, ali ne bi trebalo da budu masne. Pročistiće i smiriti crijeva, a pomažu i kod prehlade i gripa.

10. Narendana jabuka - ovo voće se smatra jednim od najzdravijih. Sadrži vodu, vlakna, voćne kiseline, pektin, vitamin C i minerale kalijum, kalcijum i magnezijum. Narendanu jabuku ostavite da malo odstoji, a kad promijeni boju, postane žutosmeđa, pojedite je. Pomoći će da se iz organizma izbace toksini, a pozitivno utiče i na regulaciju crevne flore.

Novo