OBJAVITE "RAT" POTKOŽNOM MASNOM TKIVU: Nemojte se bojati masti, već šećera

Zdrav život
OBJAVITE "RAT" POTKOŽNOM MASNOM TKIVU: Nemojte se bojati masti, već šećera
JOŠKO BAŠIĆ
Svaki put kad počnem komunicirat sa ljudima kojima je potrebna pomoć

Svaki put kad počnem komunicirat sa ljudima kojima je potrebna pomoć oko dovođenja u tjelesnu formu, sve se svodi oko masnog tkiva. Baš to tkivo stvara jednu ružnu sliku kad se pogledamo u ogledalo, a u mnogo slučajeva uzrok je mnogih zdravstvenih problema ( dijabetes, srčano krvožilne bolesti…) a i stvara jedno nezadovoljno stanje duha. Jedan od velikih problema kod rješavanja masnog tkiva je neinformiranost i neznanje. Ljudi često, u želji da se riješe potkožnog masnog tkiva, izbacuju i zdrave masti jer misle da će jedući masnu hranu dobiti „trbuh“. Istina je sasvim suprotna jer ako izbalansiramo prehranu i ubacimo zdrave masti (maslinovoo ulje, koštunjavo voća, laneno ulje, mast iz ribe…), mršavljenje tj. nestajanje potkožnog masnog tkiva bit će brže i lakše. Da bi mogli objavit rat potkožnom masnom tkivu potrebno je znati kako ono nastaje i stvara se u tijelu.

Glukoza (vrsta šećera) je ugljikohidrat potreban organizmu kao glavni izvor energije. Glukoza se u krvi stvara od hrane, koju uzimamo u obliku različitih vrsta ugljikohidarata, bjelančevina i masti (ovo nije greška jer zbilja, pogotovo u graničnim situacijama najjednostavniji šećer i radi pomoću biokemije transfer iz svih oblika- ketoza, glikoliza, glikoneogeneza,..). Glavni je potrošač glukoze u krvi mozak (2/3 glukoze; i ovo nije greška jer govorimo o potrošaču, a ne ukupnoj glukozi koja će u višku napraviti depozit u masti), dok se ostala glukoza pohranjuje kao rezerva energije u druga tkiva, u obliku glikogena (jetra i mišićno tkivo). Mozak ne može koristiti glikogen pohranjen u mišićima, nego samo onaj pohranjen u jetrima, ponovno pretvoren u glukozu. To je razlog zbog kojeg u krvi mora biti stalno prisutna dovoljna količina glukoze za ishranu mozga. Višak glukoze u krvi, preko rezerve u jetrima i mišićima, skladišti se u masnoću i pohranjuje u masnom tkivu kao rezerva energije. Inzulin je hormon koji luči gušterača, s osnovnom zadaćom smanjivanja glukoze u krvi i njenim prebacivanjem u druga tkiva (jetra, mišiće i masno tkivo)- gušterača registrira visoku razinu glukoze i luči veću količinu inzulina koji kao neselektivan i globalno najanaboličniji hormon koji radi transpot iste u potkožnu mast kao jedini preostali rezervoar nakon sto su popunjena preostala tri: mozak, jetru i mišićno tkivo u obliku glikogena. Glukagon je hormon koji također luči gušterača, s osnovnom zadaćom povećanja glukoze u krvi koristeći zalihe masnoća u masnom tkivu. Njegovo stvaranje potiče snižena razina glukoze u krvi. On je odgovoran za dva procesa: glikoneogeneza i glikoliza. Leptin je vrlo snažan i utjecajan hormon, koji primarno izlučuje pohranjeno masno tkivo u organizmu. Rast količine leptina u krvi poklapa se s rastom masnog tkiva, a njegov pad s padom masnog tkiva. Leptin djeluje kao središnji regulator apetita (signal sitosti), preko receptora u hipotalamusu i utroška energije putem direktnog djelovanja na metabolizam raznih tkiva (prvenstveno mišićnog). Kako inzulin smanjuje razinu šećera u krvi pretvaranjem u masnoće, koje organizam odlaže u masno tkivo, to je pohranjivanje ili trošenje energije u stanicama tkiva pitanje ravnoteže hormona inzulina (pohranjivanje energije) i hormona leptina (trošenje energije).

Uloga leptina (osim djelovanja kao regulatora apetita preko hipotalamusa) je metaboliziranje masnoća koje se nalaze u mišićnom tkivu. Leptin povećava aktivnost 5-AMP-aktivirane protein-kinaze (AMPK), koja omogućava prolaz masnih kiselina do mitohondrija u mišićnim stanicama, radi njihovog korištenja kao energije putem oksidacije. Prevelik kalorijski unos hrane u organizam, posebice ugljikohidrata s visokim glikemičkim indeksom (kao što su rafinirani i koncentrirani proizvodi od žitarica, krumpir i šećer, tj. koncentrirani škrob i šećer), brzo podiže razinu glukoze (šećera) u krvi. Obrana organizma od visoke razine glukoze u krvi manifestira se izlučivanjem inzulina od strane gušterače radi smanjivanja te razine, tj. transferiranja glukoze iz krvi u druga tkiva, kao rezerve hrane (energije). Prvo se pune «spremnici» u jetrima, u koja se deponira glikogen stvoren od glukoze u krvi. Nakon to ga se glikogenom pune «spremnici» u stanicama mišićnoga tkiva. Ta dva «spremnika» hrane relativno su malog kapaciteta i brzo se napune. Ako je razina glukoze u krvi još uvijek visoka, tada se glukoza pretvara u masnoće, koje se deponiraju u masnom tkivu smještenom na najmanje aktivnim dijelovima tijela. Taj treći «spremnik» u masnom tkivu najčešće nije ograničen svojim kapacitetom za deponiranje. Stanice svih triju spremnika, koje primaju rezerve hrane iz krvi, omogućuju takav prihvat samo onda kada je razina inzulina u krvi dovoljna da pobudi receptore stanica tih tkiva. Ako je razina šećera u krvi dugotrajno visoka, tada će i razina inzulina u krvi biti dugotrajno visoka, a inzulin u krvi stalno će pobuđivati receptore stanica na deponiranje glukoze. Kako je maksimalno moguća rezerva glikogena u jetrima relativno malena (60-90 g), to se stanice jetara prve počnu braniti od visoke razine inzulina, blokadom signala inzulinskih receptora u membranama stanica (endoplasmic reticulum) i smanjivanjem količine samih receptora, smanjujući tako svoju osjetljivost na inzulin. Stanice sljedećeg ograničenog spremnika glikogena u mišićima (300-400 g) također se u drugoj fazi visoke razine inzulina počinju braniti smanjivanjem količine receptora, tj. smanjuju svoju osjetljivost na inzulin. Smanjivanje osjetljivosti na inzulin jetara i mišića naziva se inzulinskom rezistencijom, koja zbog visoke razine glukoze u krvi rezultira daljim povišenjem razine inzulina u krvi. Masne stanice najslabije djeluju na smanjivanje inzulinskih receptora, pa se javlja povećanje masnoga tkiva.

Kao vanjska manifestacija inzulinske rezistencije kod čovjeka najčešće se javlja povećana masa i debljina. Unutarnja je manifestacija inzulinske rezistencije stvaranje povećanih masnoća u krvi, koje prelaze normalne vrijednosti. Pošto vidimo da najveći problem pri stvaranju masnog tkiva čini ugljikohidrati i utjecaj inzulina u krvi moja topla preporuka je da se za redukciju masnog tkiva treba reducirati ugljikohidrate i time utjecati na razinu inzulina u krvi.

Iz ovog gore navedenog uzrok naše debljine, odnosno "našeg" potkožnog masnog tkiva je ugljikohidrati-šećeri. Zato se nemojte bojati masti, nego šećera.

 

(Novi.ba)

Novo