Nedostatak vitamina A ima teške posljedice: Ovako počinju opasne bolesti!
Svi znamo da su vitamini veoma važni za zdravlje, ali retko ko zna čemu koji služi i koje su posljedice njihovih nedostataka, piše KoDren.com
Na primjer, da li ste znali da je vitamin A neophodan za rast, razvoj kostiju, nastanak ćelija i tkiva u organizmu, dobrar vid, imunitet i zdravlje sluzokože i kože? Zbog toga su posljedice nedostatka vitamina A veoma opasne - od nedovoljnog razvoja djeteta, do ozbiljnih bolesti kostiju i organa!
Iako se koristi za obnavljanje kože u slučaju akni, ekcema, rana, psorijaze i mnogih drugih kožnih oboljenja, on se upotrebljava i u proizvodnji kozmetike protiv bora, a i za zaštiti od UV zračenja.
Vitamin A je lako dostupan u namirnicama koje možete svakodnevno lako nabaviti i konzumirati, poput jaja, džigerica i ribljeg ulja, a čak i punomasni mliječni proizvodi (mlijeko, puter) spadaju u ovu grupaciju resursa vitamina A.
Ovaj važan vitamin mogu u dovoljnim količinama da unose i vegani, jer ga dosta ima u zelenom lisnatom povrću i žutom i narandžastom povrću i voću koje sadrži beta karoten. Naime, organizam stvara vitamin A iz beta karotena.
Sve posljedice manjka vitamina B12: Vrtoglavice, zaboravljanje, Alchajmerova bolest!
Konzumirajte bundevu, tikve, dinje, šargarepu, breskve, kajsije, dren, brusnice, paradajz, crvene paprike i nećete biti u deficitu sa vitaminom A.
Jetra je ta koja skladišti ovaj vitamin, osnosno održava njegov nivo u organizmu i po potrebi ga ispušta. Smatra se da karotenoidi obezbjeđuju čak 50 odsto vitamin A.
Apsorpciju vitamina A pomažu vitamini C, D, E, F i B kompleksa, minerali (cink, kalcijum, potom holin i neomycin). A apsorpciju odmažu kafa, alkohol, mineralna ulja, nedostatak vitamina D, antacidi i holestiramin.
Dnevna potreba unosa ovog vitamina je uglavnom individualna i kod odrasle osobe se podrazumijeva od 0,8 ml do 1 ml. Maksimum dnevnih preporuka za unos vitamin A je 10.000 IU. Ipak, smatra se da je uzimanje beta-karotena bezbednije, jer se beta-karoteni ne skladište u organizmu i nemaju otrovnih dejstava u visokim dozama.
Povećan unos ovog vitamina je nephodan osobama nižeg imuniteta, a i kod osoba sa nekim oboljenjima crijeva i noćnog slijepila. Kod celijakije, oboljenja pankreasa, Hronove bolesti dolazi do smanjenja prihvatanja masti, pa može doći i do nedostatka vitamina A.
Vitamin A je rastvorljiv u mastima, pa se zbog toga bolje pripaja uz masnu hranu u stomaku. Pored nedostatka isto tako može doći i do prevelikog unosa vitamina A, pa se zbog toga može pojaviti niz simptoma kao što je umor, iscrpljenost, bolovi u zglobovima i mišićima, suhe usne, oči, i generalno suva kože, potom, glavobolja, opadanje kose, bezrazložna nervoza, problemi sa varenjem. Takođe, povećan je rizik od nastanka osteoporoze.
Kod trudnica, pretjeran unos (višak) ovog vitamina može biti veoma opasan po plod, jer može doći do opasnog oštećenja ploda. Stoga trudnice ne moraju dodatno da uzimaju ovaj vitamin, jer ga već primaju preko multivitamina, koji su im uglavnom od početka trudnoće prepisani od strane njihovog ljekara.