Bolje je biti predsjedavajući Vijeća u Živinicama, nego redovan profesor na fakultetu

Bosna i Hercegovina
Bolje je biti predsjedavajući Vijeća u Živinicama, nego redovan profesor na fakultetu
Zaključak proizlazi iz činjenice da je vijećnički paušal 954 KM, a za prisustvo na sjednici osigurano je i dodatnih 10%. S druga strane, u izvještaju napominju, da u Švicarskoj odbornici za obavljanje funkcija u službi građana, uopće ne primaju platu

 

Tokom druge polovine 2015. godine, točnije, od juna do novembra 2015. godine, aktivisti i aktivistice Inicijative mladih za ljudska prava (YIHR) pratili su rad općinskih vijeća u 5 općina u BiH, kroz projekt ''Gledanje''. Prisustvovanje sjednicama općinskih vijeća i monitoring rada vijećnika, te uspoređivanje vlastitih izvještaja sa sjednica, sa izvještajima koje općine objavljuju, bile su glavne aktivnosti projekta. Završna faza podrazumijevala je objavljivanje jednog finalnog izvještaja o radu pet općinskih vijeća u BiH, koji sadrži informacije od javnog značaja i može poslužiti kao smjernica o tome šta (ne)raditi kako bi imali funkcionalne jedinice lokalne samouprave. 

Pet općina koje su aktivisti i aktivistice YIHR-a pratili su: Pale, Stari Grad Sarajevo, Centar Sarajevo, Živinice, Stolac. Projektom je planirano i praćenje rada općinskog vijeća u Prijedoru, no aktivistima i aktivisticama prisustvo na sjednici nije omogućeno, a nisu dobili ni primjerke izvještaja sa sjednica u zakonskom roku, iako su po službenom protokolu predali zahtjeve za pristup informacijama, prema Zakonu o slobodnom pristupu informacijama koji omogućava dostupnost svih informacija od javnog značaja. Oglušivanje na ovaj zakon početak je linije odbrane sistema koji ne funkcioniše, zaključak je iz publikacije ''Gledanje''. Bitno je istaknuti i to da je u Prijedoru procedura za prisustvovanje na skupštini, koja ima pravo javnosti i koja zbog javnosti i treba da postoji – isključivo u službi građana, izuzetno komplikovana i zahtjeva posebno odobrenje vlasti koje se izdaje samo u Decembru, za svaku narednu godinu. 

Jedan od zaključaka iz izvještaja ''Gledanje'', simboličnog mota ''Šta to radiš? Ma ništa, samo gledam.'', jeste da su entitetski zakoni o lokalnoj samoupravi neusklađeni, što za posljedicu ima „dovođenje građana i građanki u poziciju međusobne nejednakosti uzrokovane mjestom prebivališta“. U suštini, demokracija nije ista na Palama i u općini Centar i mogućnosti građana za uključivanje u pitanja od javnog značaja nisu iste u svim lokalnim zajednicama. Ovaj zaključak se može posmatrati kao svojevrsno kršenje ljudskih prava i osnovnih sloboda u skladu sa Ustavom BiH.

Slika 1: Dostupnost pojedinih dokumenata i informacija

tabela
U općini Stari Grad aktivisti i aktivistice su posebnu pažnju obratili na prisustvo vijećnika/ca na sjednicama i vijećnička pitanja i inicijative. U pet mjeseci vijećnici su proveli 20 sati i 20 minuta na sjednicama. Za svoj rad primili su naknadu od 2700 KM. Mjesečni paušal iznosi 540 KM. Pauze su česta praksa, a znaju se dešavati i 20 minuta nakon početka sjednice.
Primijetni su i izostanci pojedinih vijećnika i vijećnica, od kojih su neki bili na samo dvije od pet sjednica. U izvještaju YIHR-a stoji:
„Poštovani zastupnici naših interesa, udostojite se počastiti nas svojim prisustvom na sjednici. Sjedite u ugodne fotelje u Općini jednom mjesečno, odvojite nešto više od tri sata mjesečno za svoju dužnost za koju ste uredno plaćeni i ponekad se oglasite povodom problema u vašoj mahali.“

Problem koji su uočili aktivisti/ce YIHR-a je i izdvajanje za mlade u budžetu opštine. Od 20 miliona KM, samo 4000 idu Vijeću Mladih, jedinom legitimnom predstavniku mladih ove općine. Većina budžeta ove općine, kao i ostalih općina, koristi se za  bruto naknade i plate.
U općini Centar evidentiran je najveći broj vijećničkih pitanja i inicijativa.

Mjesečni paušal odbornika u opštini Pale iznosi 300 KM, bez obzira na to da li uopšte dolaze na sjednice. 5 sati i 40 minuta trajale su sjednice u općini Pale, a zbog prisustva na tri sjednice vijećnici su primili minimalne naknade od 300 KM. Vijećnici/ce primaju i 15 KM dodatno za prisustvo na sjednici. Iz YIHR-a su podsjetili da je to iznos prosječne dnevnice od osam sati u BiH.

U općini Stolac aktivisti i aktivistice primijetili su neregularnosti u izvještajima vezane za trajanje sjednice. Izvještaji općine pokazuj da sjednice traju čak i duplo više nego što su zapravo trajale. 18. sjednica, npr. Trajala je 40 minuta, prema izvještaju aktivistice koja je prisustvovala sjednici, dok je u izvještaju općine navedeno da sjednica traje sat i 40 minuta.

Još jedan od zaključaka izvještaja je i taj da je bolje biti predsjedavajući vijeća u Živinicama, nego redovan profesor na fakultetu. Zaključak proizlazi iz činjenice da je vijećnički paušal 954 KM, a za prisustvo na sjednici osigurano je i dodatnih 10%. S druga strane, u izvještaju napominju, da u Švicarskoj odbornici za obavljanje funkcija u službi građana, uopće ne primaju platu.

 

Ne propustite