JE LI POČINIO KRIVIČNO DJELO: Konaković pod 'baražnom vatrom' iz RS-a

Javni servis RS-a pozabavio se temom sporazuma sa lobistima u Sjedinjenim Državama kojem je podršku dao ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković. RTRS se pita da li je Konaković time počinio krivično djelo.
"Iz Republike Srpske upozoravaju da će svako lobiranje protiv Republike Srpske biti neuspješno. Umjesto lobiranja u svijetu, uz nezakonito trošenje javnih sredstava za angažovanje neprofitnih organizacija bolje je, kažu, izabrati dijalog domaćih aktera i tražiti izlaz iz krize u kojoj se BiH trenutno nalazi", navodi RTRS.
Javni servis RS-a piše da kada jednom zaobiđete proceduru, to može da pređe u naviku.
"Čini se da je to slučaj i sa ministrom inostranih poslova Elmedinom Konakovićem. Zaobilazeći proceduru, na sebe je, potpisujući ugovore s amričkim lobistima, preuzeo resor spoljne politike, koji je u isključivoj nadležnosti Predsjedništva BiH", ističe se u tekstu.
RTRS je razgovarao i sa srpskim i hrvatskim zvaničnicima na ovu temu - Nikolom Špirićem, Željkom Cvijanović i Borjanom Krišto.
"Gospodin Konaković ne predstavlja BiH, nije dobio ovlaštenje nijedne institucije niti Predsjedništva koje je zaduženo za spoljnu politiku, niti Savjeta ministara, koje po pretpostavci treba da ovlasti nekog ministra ili ministarstvo da stupa u određene ugovore. Svi su neobaviješteni o tim aktivnostima, on je samostalno i samozvano odlučio da uđe u određene pravne poslove, posredno, a da nisu ispunjeni ovi preduslovi", poručila je Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva BiH.
Zbog toga će, po svemu sudeći, piše RTRS, sumnjivi ugovor s lobistima u Americi, pod lupu Vijeća ministara.
"Naravno da ćemo se kao politički predstavnici u okviru institucija Savjeta ministara zanimati za to. Da vidimo, postoji li neki pravni temelj za to, ko uopšte može lobirati za BiH u kontekstu toga da je ona država tri naroda", poručila je Borjana Krišto, predsjedavajući Vijeća ministara.
RTRS je razgovarao i sa šefom Misije BiH pri Evropskoj uniji Obradom Kesićem. Kesić je duže od deset godina bio šef Predstavništva Republike Srpske u Washingtonu i poručuje da se za neku zemlju ne može lobirati posredstvom nevladine, odnosno neprofitne organizacije.
"Ako nije urađeno po zakonu, onda je Konaković počinio krivično djelo i zloupotrijebio položaj. Njihova organizacija koja je registrovana kao non profit, ne može da zatraži takvu registraciju ako lobiraju. Moraju da se registruju kao strani agenti svi pojedinci koji su vezani za tu organizaciju koja je dobila pravni status u SAD", kazao je Kesić.
Da bilo kakvo lobiranje na kom insistira Konaković, može donijeti bilo kakve rezultate, sumnja predsjedavajući Doma naroda Nikola Špirić. U vrijeme krize, kada Republika Srpska traži da se o njoj razgovora, da se BiH vrati u dejtonske šine, razgovor, ističe Špirić, treba vratiti u domaću političku arenu.
"Kada Konaković bude lobirao kod svojih Bošnjaka u Sarajevu da se sjedne i da se trasira put BiH, ubrza evropski put, to će biti pravo lobiranje. Svako lobiranje izvan BiH, protiv Republike Srpske, ja sam ubijeđen osuđeno je na propast, pa i ovo kolege Konakovića", kazao je Špirić za RTRS.
Od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma do danas problem je, kazao je Špirić, u tome što rad MIP-a nije omeđen nadležnim zakonom. Ako je ugovor s lobistima potpisan mimo zakona to, zaključuje, zahtijeva krivične prijave.