SDA utiče na Tužilaštvo BiH

Bosna i Hercegovina
SDA utiče na Tužilaštvo BiH
Stranka demokratske akcije (SDA) vrši neprimjeren uticaj na Tužilaštvo BiH koje revnosno štiti moćne članove i saveznike ove stranke od procesuiranja i "pikira" političke rivale SDA, navodi se u 16. izvještaju Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN.

Stranka demokratske akcije (SDA) vrši neprimjeren uticaj na Tužilaštvo BiH koje revnosno štiti moćne članove i saveznike ove stranke od procesuiranja i "pikira" političke rivale SDA, navodi se u 16. izvještaju Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN.

U izvještaju se podsjeća na zamjenika šefa američke misije Nikolasa Hila koji je 2015. godine primijetio da se "generalno smatra da je glavni tužilac pod velikim uticajem bošnjačkih političkih snaga" i da postoje "pritužbe da tužilaštvo ima previše tvrdokornih sljedbenika SDA". "Pod uticajem SDA, Tužilaštvo BiH pokazalo je izraženu pristrasnost protiv srpskih žrtava ratnih zločina, naročito kada su počinioci Bošnjaci. Situacija nije bolja uprkos višegodišnjim nastojanjima Republike Srpske da ukaže na ovaj ozbiljan problem. Ovo predubjeđenje sije razdor među narodima i podriva povjerenje Srba u institucije pravosuđa BiH", navodi se u izvještaju, pišu Nezavisne.

Republika Srpska traži suštinske reforme pravosuđa BiH putem strukturisanog dijaloga sa EU o pravosuđu, ali je, navodi se u izvještaju, SDA snažno blokirala svaki stvarni napredak na ovim reformama, uključujući reforme za koje je EU jasno rekla da su nužne za usklađivanje pravosuđa BiH sa evropskim standardima. "Štaviše, SDA je blokirala reformu Ustavnog suda BiH, koja je nužna za ostvarivanje punog suvereniteta BiH i pristupanje EU", navodi se u ovom dokumentu.

U izvještaju Savjetu bezbjednosti UN ukazuje se na činjenicu da je pod pritiskom SDA, uključujući otvorenu prijetnju procesuiranjem od glavnog tužioca BiH, direktor Agencije za statistiku BiH jednostrano donio odluku kojom je usvojio jedinstveni program obrade popisnih podataka, a čime je prekršio Zakon o popisu BiH. Metodologija sadržana u programu je netačna i suprotna obavezama koje su izričito navedene u zakonu, a cilj ovako donesenog programa obrade podataka je - vještačko uvećanje broja Bošnjaka u stanovništvu BiH.

U izvještaju se podsjeća na nesmotrene igre članova SDA - federalnog premijera Fadila Novalića i predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Denisa Zvizdića - kada je riječ o uskraćivanju potpisa na pismo o namjerama prema Međunarodnom monetarnom fondu /MMF/, a koje su narušile reputaciju BiH kao destinacije za investicije i u finansijske poteškoće dovele entitete i građane koji se oslanjaju na njih.

U izvještaju se ocjenjuje da je prvobitno odbijanje stavljanja potpisa urađeno u opasnom pokušaju da prisile Vladu Republike Srpske da pristane na njihove zahtjeve u pogledu drugih, nevezanih pitanja. Prvo su lideri SDA odbili da potpišu pismo o namjerama MMF-u dok Republika Srpska ne prihvati predloženo prilagođavanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU /SSP/, a potom su, podsjeća se u izvještaju, iako je pitanje prilagođavanja SSP-a riješeno, ponovo odbili potpisivanje u novom pokušaju da Republiku Srpsku prisile da prihvati izmjene ranije dogovorenih odluka o mehanizmu koordinacije koji će se koristiti u procesu pristupanja EU. "Jedan zapadni diplomata nazvao je odbijanje lidera SDA da potpišu pismo o namjerama prema MMF-u 'čisto političkom odlukom'.

Portparol EU izjavio je Balkanskoj mreži istraživačkog novinarstva da 'sporazum o aranžmanu sa MMF-om predstavlja ključni element Reformske agende za BiH, gdje bi svako kašnjenje ugrozilo napredak u svim oblastima'", napominje se u izvještaju. u izvještaju se ukazuje da su funkcioneri SDA, da bi mogli da nastave da finansiraju potrošnju Federacije, a istovremeno drže sredstva MMF-a na ledu, pomogli da se kod lokalnih banaka u Federaciji izdejstvuju krediti po negativnoj kamatnoj stopi, čime su najveći teret nedoznačavanja sredstava MMF-a prebacili na Republiku Srpsku.

"Lideri SDA konačno su potpisali pismo o namjerama prema MMF-u 31. jula, nakon što su lideri entiteta i BiH postigli novi dogovor o mehanizmu koordinacije", navodi se u izvještaju. U izvještaju se zaključuje da je pokušaj prisile od SDA donio rizik da će MMF tražiti novu rundu pregovora, što bi značilo odgađanje finansiranja za nekoliko mjeseci i još veće finansijske poteškoće za građane oba entiteta.

 

Ne propustite