Opasna strategija za Mosul: Teroristi će iz glavnog uporišta u Iraku nagrnuti u Siriju, ravno na Asada i Ruse

Svijet
Opasna strategija za Mosul: Teroristi će iz glavnog uporišta u Iraku nagrnuti u Siriju, ravno na Asada i Ruse
Od američke invazije na Irak 2003. godine nije bilo veće koncentracije oklopnih snaga u iračkoj pustinji.

Najbrže rješenje

Američki stožer sklon je omogućiti ISIL-ovcima nesmetano povlačenje iz Mosula, a jedini pravac koji je slobodan prigodno je sirijski. To, naravno, ne znači da nužno žele napakostiti bliskoistočnom neprijatelju broj 1 Bašaru al Asadu i njegovim rusko-libanonsko-iranskim saveznicima, nego je naprosto riječ o najbržem rješenju slučaja Mosul. Neka se oni časno povuku sa svim oružjem, pa ćemo mi ući u grad i izbjeći nepotrebne žrtve.

Ne treba zaboraviti da se sudbina Mosula kroji u Washingtonu. Po mnogim relevantnim mišljenjima američki predsjednik na odlasku nakon dva mandata želi se oprostiti jednom kapitalnom operacijom protiv terorista, nakon što svih proteklih godina nije uvjerio nikoga da se Amerikanci doista bore protiv njih, naprotiv. Dobitnik Nobelove nagrade za mir ostat će zapamćen kao američki predsjednik koji je u svom mandatu vodio najviše ratova, a da nije završio niti jedan. Afganistan, Irak, Libija, Pakistan, Somalija, Sirija čine osnovni popis stalnih ratnih aktivnosti, a nekih dana zamalo nije došlo do otvorenog rata u Jemenu.

Situacija u svim tim zemljama nije bolja nego je bila. Rezultat silnih intervencija je bujanje terorizma na sve strane euroazijskog prostora, pa čak i u donedavno mirnoj Europskoj uniji. Rat protiv terora proizvodi teror, jasno je nakon petnaest godina intervencija po euroazijskom prostoru, najčešće bez mandata. Mosul je prilika da se Obama oprosti veličanstvenom kapitalnom vojnom pobjedom protiv Zla.

Za pothvat pod američkim vodstvom do trijumfa u Mosulu ujedinio je iračke snage pod kontrolom Bagdada, Kurde, pa čak i iranske šijitske milicije. U aktivnoj ulozi na terenu su još francuski specijalci, dok se turske snage pokušavaju ubaciti u operaciju, iako im Bagdad to ultimativno pokušava zabraniti. U silnoj želji da se umiješa turski predsjednik Erdogan Mosul je nazvao turskim gradom, što je i bio u vrijeme Otomanskog imperija.

U idealnom scenariju grad bi trebao pasti do američkih izbora 8. studenoga. Pobjeda bi pomogla Hillary Clinton na biralištima, jer bi slabo informiranoj američkoj javnosti pokazala ispravnost politike Demokrata u dalekom bliskoistočnom svijetu. Može li ići tako brzo? U danima dok se masa od 40 tisuća naoružanih vojnika približava Mosulu s juga i sjevera, analitičari zapadnih medija upozoravaju na oprez. Operacija bi mogla biti dugotrajna i bolna, jer je riječ o jednom od najsloženijih zahvata, čišćenju tisuća gerilskih ratnika iz grada koji je 2014. imao registriranih milijun i pol stanovnika.

Zapovjedništvo ISIL-a u međuvremenu nije se koncentriralo samo na obranu Mosula, nego je koristeći činjenicu što je gomilanje velikih snaga za Mosul oslabilo obranu drugih gradova odlučio napasti Kirkuk i naselja na putu. Gerilsko ratovanje, nagli udari na nebranjene točke, provlačenje za leđima neprijatelja, surovost prema zarobljenima sve su karakteristike njihova načina ratovanja u Siriji. Problem za ISIL u gradu su česte oružane pobune građana na koje odgovaraju brutalnim javnim smaknućima. Koliko ih je uopće u gradu? Nitko to točno ne zna, a procjene variraju od tri do devet tisuća terorista.

Ne propustite