Stručnjaci zabrinuti da je jučerašnji hakerski napad proba za rušenje interneta

Svijet
Stručnjaci zabrinuti da je jučerašnji hakerski napad proba za rušenje interneta
Hakerski napad jučer je pogodio neke od najvećih internet stranica, uključujući Amazon, Reddit, Twitter, Spotify i Ebay, kao i CNN, New York Times, Financial Times i Guardian.

Hakerski napad jučer je pogodio neke od najvećih internet stranica, uključujući Amazon, Reddit, Twitter, Spotify i Ebay, kao i CNN, New York Times, Financial Times i Guardian. Pristup je bio onemogućen korisnicima u Americi više od dva sata, prenosi Al Jazeera.

Napad kao proba za rušenje interneta?

Napad je bio usmjeren na Dyn, tvrtku zaduženu za internet infrastrukturu sa sjedištem u New Hampshireu, i pokrenut je u tri navrata kroz jučerašnji dan. Napadi na velike DNS providere kao što Dyn mogu stvoriti masivne poremećaju u funkcioniranju interneta.

"Dyn je vrsta posrednika koja usmjerava korisnike na različite web stranice i i odašilje promet od servera do servera na kompleksan način", objasnio je Rob Reynolds s Al Jazeere.

Napad, koji je u međuvremenu zaustavljen, ostavlja više pitanja nego odgovora. Nije sigurno tko stoji iza njega niti s kojom je svrhom pokrenut. Budući da ništa nije ukradeno i da je jedina posljedica bila rušenje stranica, moguće je i da napadači testiraju metode kojom bi eventualno u budućnosti srušili čitav internet, zaključuje Reynolds.

Iskorišteni svakodnevni uređaji, od web-kamera do baby monitora

Radilo se o DDOS (eng. distributed denial of service attack) tipu napada, za koji su iskorištene hiljade uređaja spojenih na internet, uključujući web-kamere i digitalne videorekordere, pa čak i baby monitore. Uređaju su prethodno zaraženi malicioznim softverom zvanim Mirai. Na ovaj način, hakeri koriste "internet stvari" - mnoštvo "pametnih" uređaja za svakodnevnu uporabu koji imaju pristup internetu, ali su relativno nezaštićeni.

Mirai je postao dostupan na internetu prije mjesec dana, i kriminalni hakeri sada primaju "narudžbe" za cyber napade, tvrdi Allison Nixon iz sigurnosne tvrtke Flashpoint.

Iza napada vjerojatno ne stoji Rusija, bilo ko može biti odgovoran

Napad izaziva visoku zabrinutost u kontekstu nedavnih cyber napada na američke političke organizacije i pojedince, a iza kojih gotovo sigurno stoji ruska vlada. Međutim, visoki sigurnosni dužnosnik SAD-a izjavio je za NBC kako se "u ovom trenutku ne čini da iza napada stoji nijedna država".

Kako prenosi Independent, istaknuti autor na temu cyber-sigurnosti Brian Krebs upozorava da nas ovo dovodi do zastrašujućeg zaključka: bilo tko može biti odgovoran za napad. "Današnja realnost je da su DDOS napadi postali velika 'uravnilovka' između država i privatnih aktera."

Wikileaks: napad izveden kao osveta za Assangea

S druge strane, "zviždačka" organizacija Wikileaks je na svom Twitteru objavila znakovit poziv hakerima koji stoje iza napada da ga prekinu. Poruka sugerira da su napad izveli njihove pristaše u znak podrške Julianu Assangeu, kojem je prije nekoliko dana isključena internet veza u ekvadorskoj ambasadi.

Ne propustite