Spas od pogubljenja traže i u BiH

Bosna i Hercegovina
Spas od pogubljenja traže i u BiH
Zaključno sa 31. decembrom prošle godine, u BiH je živjelo 105 osoba sa statusom izbjeglice, kao i njih 12 sa statusom supsidijarne zaštite, navedeno je u najnovijem Izvještaju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, koji se usvojen u Predstavničkom domu parlamenta BiH.

Zaključno sa 31. decembrom prošle godine, u BiH je živjelo 105 osoba sa statusom izbjeglice, kao i njih 12 sa statusom supsidijarne zaštite, navedeno je u najnovijem Izvještaju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, koji se usvojen u Predstavničkom domu parlamenta BiH. Naime, status supsidijarne zaštite je posebno interesantan budući da je riječ o osobama za koje je procijenjeno kako bi se suočile s rizikom pogubljenja, mučenja ili drugih vidova nečovječnog postupanja ukoliko bi bile vraćene u matične države. Prema podacima Ministarstva sigurnosti BiH, koji su dostavljeni "Nezavisnim" na uvid, nakon rata u BiH do sada je ovakav status dodijeljen za ukupno 74 osobe, među kojima najviše osobama iz Sirije (njih 58) zbog ratnog stanja, no isto tako i pojedincima po mnogim drugim statusima. "Ukupan broj osoba sa priznatim izbjegličkim statusom u BiH je 332, od toga je UNHCR do 1. jula 2004. godine dodijelio izbjeglički status za 311 osoba", navode iz Ministarstva sigurnosti. Preostala 21 osoba našla se u statusu izbjeglice u BiH po odluci ove institucije, a među njima ima i disidenata, dakle osoba koje zastupaju drugačije političko mišljenje, ili su, pak, ljudi druge etničke pripadnosti ili društvene grupe. "Najviše je Palestinaca među tim osobama, njih pet, četiri iz Sirije, a po jedna iz Crne Gore, Srbije, Saudijske Arabije, Šri  Lanke, Kameruna i Burme", navode iz Ministarstva. Ono što je jako značajno naglasiti jeste da među svim ovim osobama nema onih sigurnosno problematičnih i interesantnih, dakle niti jedna od njih ne predstavlja prijetnju po nacionalnu sigurnost BiH, jer, u protivnom, ne bi mogle da dobiju bilo kakav status u BiH. Inače, od svih ovih osoba koje su dobile status izbjeglice ili supsidijarne zaštite, većina je locirana i živi na prostoru Federacije BiH, odnosno niti jedna od osoba pod međunarodnom zaštitom ne boravi na području RS. Interesantno je da tek 33 osobe sa statusom izbjeglice žive u izbjegličko-prihvatnom centru "Salakovac" u Mostaru, dok većina njih (84) boravi u privatnom smještaju. "Osobe pod međunarodnom zaštitom u BiH ostvaruju i zdravstvenu zaštitu pod istim uslovima kao i bh. građani. Ovo pravo se finansira iz budžeta Ministarstva i u 2015. godini za ove namjene izdvojeno je 57.780 KM", navedeno je u izvještaju. Uz ostala prava, svim ovim osobama osigurano je pravo i na rad, ali pod posebnim uslovima. Naime, svi su prijavljeni na biroe za zapošljavanje, a njihovo uredno evidentiranje značajno je zbog ostvarivanja prava socijalne zaštite. Od ukupnog broja osoba pod međunarodnom zaštitom, njih tri su čak uspjele zasnovati radni odnos, i za njih država ne izdvaja nikakva sredstva.

"Zaštićenici" dolaze iz 10 država

Kako je navedeno u izvještaju, ovih 12 osoba koje su pod međunarodnom zaštitom u BiH dolaze iz deset različitih država svijeta. To su: Srbija, Makedonija, Crna Gora, Moldavija, Palestina, Kamerun, Alžir, Saudijska Arabija, Irak i Sirija.

(Nezavisne novine)

Ne propustite