Najveći hit na evropskim terenima: Osnovani prije sedam godina, prijete Bayernu i žele u Ligu prvaka
Bundesligaška sezona će po svemu sudeči biti interesantnija nego smo mogli i pretpostaviti. Bayern jeste lider, ali ne igra više tako uvjerljivo i ranjiv je. Nakon sedam kola, prvak ima samo dva boda više od drugoplasiranih Koelna i Leipziega. Sigurno neočekivano društvo u samom vrhu. Borussia je tek peta, a već zaostaje četiri boda.
Punim imenom RasenBallsport Leipzig po prvi put je u Bundesligi. Klub osnovan tek 2009. potvrdio je kolo prije kraja promociju u elitni rang njemačkog fudbala i mnogi su smatrali da će biti samo puki posmatrač. Ipak, treba malo dublje poznavati stvari pa ući u ozbiljniju prognozu. Ovaj klub je u veoma kratkom roku stigao od peta lige do Bundeslige i to uopće nije slučajno. Iza svega stoji moćni „Red Bull“, koji se već odavno aktivno uključio u svijet sporta. Poznato je da su u Formuli 1 četiri godine bili neprikosnoveni, a i sada su uz Mercedes u samom vrhu. Malo je poznato i to da je Red Bull prvak Njemačke u hokeju, a ovaj brend aktivno organizuje i sponzoriše razna moderna takmičenja poput avio-utrka, e-sport turnira i mountain bike utrka.
Sasvim logično je bilo da se vremenom okrenu i najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu. Vlasnik kompanije „Red Bull“ Dietrich Mateschitz dao je klubu ime RasenBallsport Leipzig jer je u Njemačkoj zabranjeno imenovanje kluba za promotivne svrhe. Inače, austrijski brend pod svojom komandom ima još tri fudbalska kluba: austrijski Salzburg dominira u svojoj ligi i sada učestvuje u Evropskoj ligi, njujorški Red Bullsi također su veoma uspješni, dok brazilski bikovi iz Campinasa igraju u najnižim ligama. Za klub koji će ih predstavljati u Njemačkoj, Austrijanci su odabrali Leipzig – ogroman grad koji dosad nije imao jaku fudbalsku ekipu.
Lokomotiva iz Leipziga, koja je tri puta bila viceprvak Istočne Njemačke (DDR), je do kraja prošlog stoljeća došla do Oberlige, a upravo to je bio povod da se tim pretvori u brand „Red Bulla“. Inače, taj klub imao je jednu od najjačih navijačkih grupa, a čak je ušao u Guinnessovu knjigu rekorda kada su na utakmici u 11. ligi uspjeli okupiti 12.000 tifoza.
Njemački fudbal je u proteklim godina ostao zaista vjeran tradiciji i klubovima koji predstavljaju svoju regiju, te je svojim pravilima onemogućavao nekom oligarhu da postane vlasnik više od 49% dionica kluba. Tako se upravo od samih početaka za Mateschitza i „Red Bull“ pokazao kao neprijateljski raspoložena okolina, ali uporni Austrijanci nisu odustajali. U petoj diviziji njemačkog fudbala pronašli su klub Markranstadt koji je pristao da ga se preimenuje, našla se mogućnost da taj isti klub igra na raskošnom stadionu koji može primiti čak 43.000 gledalaca, te je nakon samo sedam godina i 70 miliona eura investicija „Red Bull“ uradio „nemoguće“ – zagazio je u elitu.
Malo je poznato da je kompanija „Red Bull“ zaista genijalno zaobišla stari zakon koji je zabranjivao njemačkim klubovima da svojim imenom reklamiraju bilo kakav brend. Klub se službeno naziva RB Leipzig, što je skraćenica za RasenBallsport Leipzig, „klub igara koje se igraju loptom na travi“. Na njegovom grbu nalaze se dva crvena bika, svima poznata asocijacija s brendom, ali sve je u skladu sa zakonom. Puno ozbiljnije je „Red Bullu“ zaprijetio jedan drugi zakon: zabrana bilo kakvom menadžeru da bude na čelu klubova u dvjema evropskim zemljama u višim ligama istovremeno. Ralf Rangnick bio je sportski direktor austrijskog Red Bulla, trenirao je i Leipzig, ali je prošlog ljeta bio prisiljen dati ostavku.
Leipzieg je jedinstven i po tome što kao prvi predstavnik s terirorije bivšeg DDR-a još od 2009. nastupa u Bundesligi. Prošlo je sedam dugih godina od kako je iz Bundeslige ispao Cottbus, a sada je konačno vrijeme da nakon dugog niza katastrofalnih rezultata timova iz DDR-a imamo i jednog predstavnika na kojeg mogu biti ponosni. Ili možda ne? Naime, Leipzieg je trn u oku svima, osim vlastitim navijačima, a postao je i najomraženiji klub u cijeloj zemlji. Tradicionalni Nijemci smatraju ga vještačkim, stvorenim isključivo novcem i zbog tog istog novca.
RB Leipzieg je toliko omražen da su mnoge klupske uprave u Njemačkoj morale obećati svojim navijačima da s njima neće igrati prijateljske mečeve u predsezoni, a protesti protivničkih tifoza bili su regularna pojava u Cvajti. Tako je često Mateschitz upoređivan s Hitlerom, dok su navijači bili nazivani nacistima. Ipak, bilo je i duhovitih protesta. Tako su recimo prilikom gostovanja Union Berlinu klupski tvorci flajera s dnevnim programom stranicu koja bi normalno bila posvećena gostujućim igračima ukrasili člankom od 700 riječi posvećenom historiji odgajanja bikova. Ipak, najvažnije je da RB Leipzieg ima sopstvene navijače, koji uživaju u fudbalu, a itekako mnogo ulaže se i u sam omladinski pogon.
"Ne želim dočekati titulu u Bundesligi u svojim osamdesetim godinama", poručio je jednom prilikom gazda Mateschitz, što znači da imaju još fore nekih sedam godina. Igrači su to očito shvatili odlično, još uvijek su bez poraza (što je bilo apsolutno nepojmljivo za jednog novajliju), a već su pred njima padali jedna Borussia Dortmund, Wolfsburg...Upravo za Milionere iz Dortmunda se veže također jedna zanimljost. Nedavno su gostovali RB Leipziegu i njihovi vjerni navijači (koji su poznati kao najodaniji u cijeloj Njemačkoj uz Schalkeove) iz protesta nisu otišli na ovo gostovanje, a rezultat se zna.
Ovaj veoma mladi tim - prosjek godina tek nešto iznad 23, što ih čini najmlađim timom lige i jednim od najmlađih u Evropi - u posljednjem meču 7. kola slavio je na gostovanju Wolfsburgu (1:0), čime je pokazao da svi oni prethodni sjajni rezultati, među kojima i pomenuti trijumf nad Dortmundom, nisu nikakva slučajnost, već plod studioznog i marljivog rada u Red Bullovom klubu posljednjih nekoliko godina.
Možda i najveća demonstracija moći uslijedila je kada je Davie Selke, jedno od najvećih otkrića Bundeslige tijekom sezone 2014./2015. odlučio prijeći u Cvajtu. Tim je Leipzig zapravo dao do znanja svima da je u stanju dovesti u svoje redove i prvoklasne igrače. I ostatak tima je odličan, pa je tako na golu Mađar Gulacsi, koji se ranije kalio u Liverpoolu, a tu je i iskusni Švicarac Coltorti (koji je igrao u Primeri u redovima Racinga). Vođa odbrane je 31-godišnji Marvin Kompper, koji je ranije igrao za Hoffenheim i Fiorentinu, a Ralf Ragnick je tokom ljeta doveo tri najperspektivnija igrača iz Salzburga.
Interesantno da se Leipzieg ne razbacuje novcem poput PSG-a, Manchester Cityja ili Chelseaja, nego pametno ulaže u perspektivne igrače. Zato itekako dobro upamtite imena sljedećih mladića: Oliver Burke (19), Lukas Klostermann (20), Timo Werner (20), Bernardo (21), Marcel Sabitzer (21), Naby Keita (21), Davie Selke (21), Yussuf Poulsen (22), Marius Müller (23)...Upravo oni će za samo godinu ili dvije vrijediti milione eura. Pa još ako se plasiraju u Ligu prvaka, što je konačni cilj čelništva „Red Bulla“, gdje će im tek onda biti kraj...
Piše: Mirza Hadžijusufović