Imaju pravo na novčanu naknadu, ali je ne žele uzimati jer niko ne zna da su silovane u ratu
Na osnovu federalnog Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice s djecom, kojim je definirano da se posebnom kategorijom civilnih žrtava rata smatraju osobe koje su preživjele seksualno zlostavljanje i silovanje u Federaciji oko 1.000 žena ostvaruje pravo na mjesečnu novčanu naknadu, piše novinska agencija Patria.
Pravo na novčanu naknadu žrtve ratnog silovanja u FBiH ovo pravo ostvaruju od 2006. godine.
Međutim, prema evidenciji Udruženja „Žena-žrtva rata“ veći je broj žena žrtava silovanja koje su ostvarile ovo pravo, ali ne žele da dobijaju 586 KM mjesečno koliko iznosi naknada.
"Mnoge od njih žele da svjedoče, ali kao zaštićene svjedokinje. Međutim, ne žele da primaju taj novac jer kažu niko im kod kuće i u porodici ne zna da su silovane. Druge pak kažu da im primati taj novac znači kažnjavanje za ono što su doživjele" ističe Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja.
Među onima koji su prihvatili da primaju mjesečnu naknadu ima i silovanih muškaraca, koji jednostavno nemaju drugog izbora da bi preživjeli, već otkrivaju svoj identitet u resornom Ministarstvu rada i socijalne politike.
U bazi podataka Udruženja nalazi se podaci o blizu 25.000 silovanih žena i muškaraca. Na ovom spisku je i veliki broj imena onih žena koje su bile žrtve silovanje tokom agresije na BiH, ali su nakon toga ubijene, piše novinska agencija Patria
Predsjednica udruženja kaže kako do njihovih ličnih podataka dolaze kroz izjave preživjelih žrtava.
"Ovo je zaista problem veliki. Jer žene s kojima razgovaramo gotovo uvijek navedu nam još desetak onih nesretnih žena koje su zločinci silovali, a potom ih ubili. O tome niko ne vodi računa", kaže Hasečić.
Ovoj kategoriji žrtava utvrđeno je pravo na materijalnu naknadu koja iznosi 70 posto mjesečnog iznosa lične invalidnine ratnih vojnih invalida prve grupe, odnosno, jednako je iznosu koji pripada civilnoj žrtvi rata prve grupe, piše NAP.