Je li odluka ZZOKS diskriminirajuća: Apsurd je da pravo na roditeljstvo imaju samo žene do svoje 37. godine

Vijesti
Je li odluka ZZOKS diskriminirajuća: Apsurd je da pravo na roditeljstvo imaju samo žene do svoje 37. godine
Imate žene kod kojih nastupa rana menopauza u tridesetima, a imate i onih koje sasvim normalno funkcioniraju sa 47, pa i sa 50 godina, i ne može se tek tako ograničiti starosna dob za rađanje, ističe prim. dr. Ermin Čehić.

Imate žene kod kojih nastupa rana menopauza u tridesetima, a imate i onih koje sasvim normalno funkcioniraju sa 47, pa i sa 50 godina, i ne može se tek tako ograničiti starosna dob za rađanje, ističe prim. dr. Ermin Čehić.
Edina iz Sarajeva i njen suprug Adis već šest godina pokušavaju dobiti dijete. Edina se do sada dvaput podvrgnula vještačkoj oplodnji na privatnoj klinici u Sarajevu, ali, nažalost, bezuspješno. Svaki pokušaj koštao je oko 10.000 KM, a Adis i Edina su sve troškove morali snositi sami.

Ipak, od želje za djetetom ovaj bračni par nije odustao. Dodatno ohrabrenje dala im je upravo donesena odluka Upravnog odbora Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo o sufinansiranju medicinski potpomognute oplodnje - sve dok nisu pročitali da pravo na refundaciju novca imaju samo žene do 37 godina starosti.

Paušalna procjena

- Imam 39 godina i smatram da je takva odluka krajnje diskriminirajuća, a i prilično besmislena ako uzmemo u obzir globalne statistike koje pokazuju da se većina žena sa problemima neplodnosti suočava tek nakon navršenih 36 godina - kaže Edina.

- Pitam se ko i po kakvom kriteriju odlučuje da žena nakon 37. godine života ne treba imati dijete, ili da treba prestati pokušavati da se ostvari kao majka? Osim toga, radim već više od 15 godina i sve te godine uredno uplaćujem zdravstveno osiguranje, i sada je neko u tom upravnom odboru odlučio da žena sa pet ili deset godina manje radnog staža od mene ima veća prava na sredstva iz fonda ZZO - ogorčeno priča Edina.

Da je spomenuta odluka Zavoda diskriminirajuća slaže se i prim. dr. Ermin Čehić, načelnik Centra za humanu reprodukciju Kantonalne bolnice Zenica, jedine državne institucije u BiH koja se bavi umjetnom oplodnjom.

- Starosna dob žene u tom smislu ne može se tek tako ograničiti, jer imate žene kod kojih nastupa rana menopauza čim zakorače u tridesete, a imate i onih koje sasvim normalno funkcioniraju sa 47, pa i sa 50 godina. U prijedlogu federalnog Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji stoji da žena starija od 40 godina ima pravo na pokušaj potpomognute oplodnje pod uvjetom da obavi pretrage koje će potvrditi da ima normalnu ovulaciju. Dakle, ne možete paušalno i administrativno „odrezati“ koja je to dob kada žena više nije sposobna rađati. Naravno, postoje stručni pokazatelji o tome da je kod žena koje navrše određeni broj godina umanjena mogućnost oplodnje, ali nigdje se ne navodi da je i nemoguća - kaže za Faktor dr. Čehić.

Donja granica 40 godina

I dok brojni parovi u BiH još čekaju na usvajanje zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji na federalnom nivou, u Republici Srpskoj, prema važećoj regulativi, Fond zdravstvenog osiguranja RS-a u potpunosti finansira dvije procedure vantjelesne oplodnje za žene do 40 godina starosti, dok se ženama sa navršenih 41 i 42 godine refundira 50 posto troškova. Ženama koje su starije od 42 godine, ako rode dijete postupkom vantjelesne oplodnje, Fond također u cijelosti refundira troškove.

Slično je i u Srbiji, gdje Republički fond za zdravstveno osiguranje pokriva troškove tri pokušaja vještačke oplodnje za žene do 40 godina starosti, a trenutno se razmatra mogućnost da se ta granica pomjeri na 41 godinu. Na teret zavoda zdravstvenog osiguranja u Hrvatskoj, prema tamošnjem Zakonu o medicinski pomognutoj oplodnji, pravo na taj postupak imaju žene do navršene 42. godine života. Pritom, ljekar koji provodi postupak vještačke oplodnje, ako smatra da postoje opravdani medicinski razlozi, može omogućiti pravo na medicinski potpomognutu oplodnju i ženama starijim od 42 godine.

Izvor: Faktor.ba 

Ne propustite