Ovako Kim Jong Un dolazi do novca za luksuzni život
Novi izvještaj aktivista za ljudska prava koji prate situaciju u Sjevernoj Koreji tvrdi da desetine hiljada građana te zemlje bude prisiljeno raditi u groznim uslovima u toj zemlji ili inostranstvu, dok se njihove plate slijevaju u režim Kim Jong Un-a.
Prisilni rad je oblik političke represije u Sjevernoj Koreji, a politički protivnici se obično šalju u radne logore ili ih se šalje u zemlje poput Rusije, Kine i zemlje Bliskog istoka, gdje predstavljaju ropsku radnu snagu sponzorisanu od strane same Sjeverne Koreje.
Ahn Myeong-chul, šef NK Watcha čije je sjedište u Seulu u Južnoj Koreji i koji se bavi ljudskim pravima, vjeruje da se novac Sjevernokorejaca zarađen u radnim logorima i u inostranstvu koristi za kupovinu luksuznihstvari sljedbenicima Kim Jong Un-a te da se njime financira nedavni građevinski book u Pjongjangu, prenosi Independent.
Radnike se tjera da trpe težak fizički rad za malo ili ništa novca, jer se njihove plate zapljenjuju kako bi se prikupilo dovoljno sredstava za kupovinu stranih valuta i finansiranje ličnih projekata sjevernokorejske vlade.
Prisilan rad ima dugu istoriju u Sjevernoj Koreji, gdje je uveden još 80-ih godina 20. vijeka, ali se vjeruje da se situacija znatno pogoršala pod režimom Kim Jong Un-a.
Primjera, radnici u industrijama poput drvne, građevinske ili poljoprivredne, imaju samo dva dana slobodno godišnje te su suočeni s kaznama ako ne zadovolje zadane kvote.
Izvještaj američkog State Departmenta o trgovini ljudima u Sjevernoj Koreji, otkriva kako se hiljade građana te zemlje šalju u inostranstvo, gdje njihovo kretanje kontrolišu "podsjetnici". Prijetnje osvetama protiv porodica tih radnika osiguravaju njihovu poslušnost, uorkos tome što dobivaju samo djelić novca koji se preusmjerava sjevernokorejskoj vladi, a zarađen je njihovim radom.