Doktori masovno napuštaju Hrvatsku
Od ulaska Hrvatske u EU, 923 doktora zatražila su dokumentaciju za rad u inostranstvu, dok ih je istovremeno svega 135 iskazalo interes za dolazak, najviše doktora iz susjednih zemalja koji imaju hrvatsko državljanstvo, saopštila je Hrvatska liječnička komora (HLK). Iz Hrvatske najčešće odlaze anesteziolozi, radiolozi, hirurzi i ginekolozi, prosječne dobi 39 godina, a potvrde za rad u inostranstvu podjednako traže i doktori i doktorice.
Bolničkih doktora je 60 % njih, a svega 11% su doktori porodične medicine i hitne službe, koji se manje odlučuju za odlazak.
Hrvatsku napuštaju i nezaposleni doktori i oni bez specijalizacije, navode iz Komore, upitani za trendove, na koje se proteklih dana zabrinuto osvrnula i saborska opozicija.
Nedostatak zdravstvenog kadra ne može riješiti “strana radna snaga” jer je interes doktora iz drugih zemalja za dolazak na rad u Hrvatsku puno manji, pa je, po podacima Komore, od ulaska u EU, tek 135 doktora zatražilo priznavanje strane stručne kvalifikacije.
Među njima je više od 60 % hrvatskih državljana koji su se školovali u Bosni i Hercegovini i Srbiji. U većini slučajeva za dolazak su zainteresovani doktori koji još nisu stekli specijalizaciju. Državljana EU izuzetno je malo.
U Komori to objašnjavaju složenim postupkom priznavanja stručnih kvalifikacija stečenih u trećim zemljama, zbog čega nas, kažu, velik broj doktora zaobilazi i odlazi na rad u druge zemlje članice EU.