Uloga žene u SDA politici
Na proteklim izborima u Republici Hrvatskoj pobijedio je umiveni HDZ na čelu sa novim stranačkim predsjednikom Andrejom Plenkovićem. Kao što znamo, Plenkovićeva ekipa osvojila je 61 zastupnički mandat nasuprot mršavih 54 SDP-a. To praktično znači da će aktuelni europarlamentarac uskoro napustiti Brisel, te svoj ured i životnu energiju preseliti na zagrebački Markov trg. Kao što to obično biva kod desničarskih stranaka, i u Plekovićevom je HDZ-u zastupljenost žena svedena na nivo statističke pogreške pa je ispalo da su, od svih izabranih saborskih zastupnika HDZ-a, samo njih pet žene. Dakle, ni deset posto.
Situacija u Bosni i Hercegovini još je i gora kada govorimo o ulozi žene u izbornim procesima. Valjda zbog blizine izbora, a i općeg deprimirajućeg gender stanja u BiH, ovdašnjim je portalima nedavno prostrujala agencijska vijest kako se predsjednik SDA družio sa aktivistkinjama Asocijacije žena te stranke. On im je na sastanku svečano poručio da “se trudi da žene u SDA imaju svoje mjesto”. S obzirom na to da nas višegodišnje iskustvo uči da iza Izetbegovićevih velikih riječi obično ne stoje i velika djela, pogledajmo kakva je zaista situacija sa izbornim legitimitetom i zastupljenošću žena u stranci “ muslimanskog povijesnog kruga” gdje, kako reče Izetbegović, žene imaju svoje mjesto.
Na predstojećim lokalnim izborima, u onoj svebošnjačkoj grande koaliciji sa SBB-om, SDA ukupno ima 59 (grado)načelničkih kandidata. Među njima nema nijedne kandidatkinje. Nula, zero! Istina, u SDA su prije četiri godine ipak kandidirali jednu ženu, ali su je u međuvremenu uspjeli izbaciti iz stranke. Govorimo o Amri Babić, aktuelnoj načelnici Općine Visoko.
Sa lokalnog, pređimo na viši nivo vlasti. Evo, u Skupštini Kantona Sarajevo Izetbegovićeva SDA ima 10 zastupnika. Preciznije, desetoricu veličanstvenih. Iako su očigledno zalutale na kantonalnu izbornu listu pod ultimatumom državne Centralne izborne komisije, ženama iz SDA su skupštinske klupe demokratski izmakle.
U entitetskom federalnom parlamentu stvari stoje iznenađujuće dobro za stranku ezdeaovskog mačo kalibra. U njihovom klubu radi 7 žena u skladnoj kohabitaciji sa tri puta više momaka u najboljim godinama. Međutim, već u federalnom Domu naroda situacija je pod savršenom kontrolom. Tamo među 10 delegata SDA nema niti jedne žene.
I konačno, taj sveti državni parlamentarizam. Kao i u FBiH, tu također postoje dva doma, Predstavnički i Dom naroda. U ovom drugom, “narodnom”, SDA ima tri delegata što znači da je ženama iz ove stranke tamo zabranjen ulaz, iako Izetbegović, kako rekosmo, tvrdi drugačije. Od 10 poslanika Izetbegovićeve stranke u Predstavničkom domu samo jedna žena postoji. Red je stoga da joj spomenemo ime. Nermina Kapetanović se zove.
Ali, ostavimo po strani demokratski parlamentarizam gdje svako po slobodnoj volji i u dobroj vjeri ( i na svojoj zemlji) može birati i biti biran. Pogledajmo kako stvari stoje sa zastupljenošću žena u stranačkom rukovodstvu i strukturama SDA gdje, kako to Izetbegović tvrdi, žene imaju svoje mjesto.
Što voljom delegata na posljednjem stranačkom Kongresu, što milošću samog predsjednika Izetbegovića, u Predsjedništvo SDA izabrana je 31 osoba. Samo su tri žene. To je otprilike kao kod Plenkovića- desničarskih manje od 10 posto. U Glavni odbor SDA, automatizmom i po stranačkom statutu, ulazi 5 članica Asocijacije žena s kojim je Izetbegović ono nedavno razgovarao. Uz njih pet, još se 8 žena nekako uguralo u stranački GO. Na prvi pogled ne izgleda loše, pet plus osam jest jednako 13. Međutim, gender problem nastaje ukoliko znamo da je GO SDA popunjen sa još 99 muškaraca.
I za kraj ove (ne)vesele priče o nezastupljenosti žena u strukturama SDA vrijedi navesti i ovaj podatak. Naime, u kabinetu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH angažirano je pet savjetnika i nijedna savjetnica. Neko prokletstvo, sudbina, šta li je, ali zar i to dovoljno ne govori o tome kakvo zapravo mjesto zauzima žena u političkim projekcijama i promišljanjima Bakira Izetbegovića.
Ispravite me ako griješim, ali glede i unatoč svemu, nekoretno bi nakon svega bilo zaključiti da predsjednik SDA baš svakoj ženi onemogućava profesionalno napredovanje kroz zamršene muško-političke labirinte. Postoje i one što svoje “dobre političke veze” zlorabe za munjeviti društveni uspon. Ali to je nešto sasvim drugo. U te dvore obične žene ne ulaze jer nemaju, kako ono Izetbegović veli, svoje žensko mjesto…