Pirova pobjeda za okončanje očajnih kvalifikacija

Košarka
Košarkaška reprezentacija ostala je bez plasmana na Evropsko prvenstvo 2017. Nakon brojnih problema, prepirki i nervoze drugačije nešto nije bilo potrebno ni očekivati. Večeras smo u Švedskoj nadigrali domaću selekciju 78:76, ali to nije bilo dovoljno da se ode na Eurobasket.

Meč u Švedskoj dobro smo otvorili i poveli 6:0, iako je selektor Mulaomerović na klupi ostavio prve vedete - Nurkića i Musu. Kada se zna da ni Teletović nije igrao ovaj susret, ovo je ipak bilo iznenađujuće. Ipak, domaći su se brzo vratili, te poveli 11:10. Do kraja prve dionice gledali smo izjednačenu košarku, a domaći su nakon 10 minuta imali prednost od 16:14. I u nastavku su domaćini bili bolji, te poveli sa 33:25. Ipak, konsolidovali smo redove nakon time-outa, te na odmor otišli s prednošću 37:35.

Prvo poluvrijeme ipak je obilježila veoma teška povreda Nedima Buze, koji je veoma nezgobno izvrnuo zglob, te je susret bio prekinut nekoliko minuta.

Drugo poluvrijeme smo otvorili veoma dobro i vodili 51:42, ali su se domaći pribrali i preokrenuli (58:57). I u posljednjoj dionici imali smo plus devet, ali smo ušli u veoma neizvjesnu završnicu. Ipak, bili smo spretniji i slavili sa 78:76. Ni ovaj trijumf nam nije bio dovoljan za odlazak na Eurobasket, jer imamo groznu koš razliku.

Jusuf Nurkić je bio najbolji igrač susreta s double-double učinkom (21 poen i 11 skokova). Odličan je bio i Miralem Halilović s 18 poena i 10 skokova, dok je Gordić dodao 13 koševa. Massamba i Borg su predvodili domaće sa po 14 poena.