UN: Potrebno je 1,5 milijardi dolara za borbu protiv ebole
Zemljama zapadne Afrike potrebna su dodatna sredstva koje su pogođene da bi iskorijenile ebolu, naglasio je u srijedu koordinator UN-a za borbu protiv epidemije David Nabarro.
Obrativši se u glavnoj skupštini UN-a, dr. Nabarro je rekao da je samo 600 miliona dolara trenutno sakupljeno, dok UN procjenjuje da je potrebno oko 1,5 milijardi za cijelu 2015. godinu.
On je rekao da će "UN ove sedmice štampati prvi izvještaj" o upotrebi sredstava sakupljenih za borbu protiv ebole, od kojih je "više od 90 posto već podijeljeno".
"Sistem UN-a i njegovih partnera ima potrebu za dodatnim sredstvima da bi se potpomogli napori nacionalnih vlada u postizanju 'nula slučajeva' " objasnio je on.
"Sada ima deset puta manje slučajeva ebole svake sedmice nego što je bilo u septembru 2014. godine " rekao je on pozdravljajući postignuti "značajni napredak". Međutim, dodao je on, "konačni potez je najteži".
Kada epidemija bude zaustavljena, trebat će obnoviti i pojačati zdravstvene usluge u tri zemlje koje su najviše pogođene (Siera Leone, Liberija, Gvineja). Na kraju, rekao je dr. Nabarro, krajem maja će se održati u New Yorku sastanak pod pokroviteljstvom UN-a da se "mobiliziraju sredstva".
"Iako priznajemo postignuti uspjeh, ne smijemo dozvoliti da budemo samozadovoljni " dodao je šef misije UN-a za borbu protiv ebole (UNMEER) Ismail Uld Šejh Ahmed. On je posebno naglasio sezonu kiša koje će zakomplikovati problem usporavanjem transporta i oživljavanjem svih bolesti, "maskirajući tako nove slučajeve ebole". On je zbog toga naglasio "hitnost da se pojačaju napori u 10 ili 12 sljedećih sedmica".
Epidemija u zapadnoj Africi, najveća od identifikacije virusa u srednjoj Africi 1976. godine, krenula je u decembru 2013. godine s juga Gvineje.
Epidemija je uzrokovala smrt 9.200 identifikovanih osoba, broj je potcijenjen prema Svjetskoj zdravstvenom organizacijom (WHO), za više od 23.000 prijavljenih slučajeva, javlja Fena.