Zakon o igrama na sreću: prelamanje preko koljena i u RS?!
Većina priređivača igara na sreću u RS podržala stavove krovnog udruženja, ALPIS, o proceduri i sadržaju izmjena i dopuna Zakona o igrama na sreću. Javna rasprava o zakonu mora biti obavezna jer to predstavlja jedini način da se spriječi neprincipijelno lobiranje i donošenje štetnog Zakona.
Asocijacija legalnih priređivača igara na sreću Republike Srpske – ALPIS se, u posljednje vrijeme, više puta medijski oglašavala i pri tome navodila niz činjenica o nastojanjima da se Zakon o igrama na sreću u RS izmijeni na jedan, najblaže rečeno, nepropisan način. Takođe, navođeni su i brojni argumenti o negativnim posledicama i štetnim efektima na taj način donijetog Zakona.
"Donošenje bilo kog zakona koji se tiče poreske politike, a Zakon o igrama na sreću po svom sadržaju to svakako jeste, mora biti u redovnoj proceduri, a ne po hitnom postupku, preko noći i 'na mala vrata' kako je to nedavno pokušano. Redovna procedura podrazumijeva, prije svega, osnivanje radne grupe za izradu nacrta zakona u čiji rad bi bile uključene sve zainteresovane strane uključujući i priređivače. Redovna procedura podrazumijeva i organizovanje javne rasprave o nacrtu zakona. Na taj način svoje mišljenje i stavove o nacrtu zakona mogu iznijeti i oni koji nisu bili uključeni u rad radne grupe, a zakon ih se tiče. Takođe, u okviru javne rasprave pruža se jedinstvena prilika da se svaki navod iz zakona svestrano razmotri i izabere onaj koji je optimalan. Ovakvim načinom donošenja zakona, a inače propisanim, se na najmanju mjeru svodi mogućnost lobiranja i donošenja zakona koji odgovara samo pojedincima ili malim interesnim grupama. I na kraju, sva rješenja predviđena nacrtom moraju proći potpunu i sveobuhvatnu analizu sa aspekta kratkoročnih i dugoročnih efekata njihove primjene.
Međunarodno iskustvo kompanija članica ALPIS-a pokazuje da se u najrazvijenijim zemljama zakoni koji regulišu oporezivanje igara na sreću donose uz poštivanje i primjenu propisane procedure - i radna grupa i javna rasprava i analiza efekata primjene. Također, regionalno iskustvo je veoma poučno. Zakoni o oporezivanju igara na sreću u nekim državama regiona su doživjeli ili doživljavaju krah, a upravo su svi doneseni po hitnom postupku, na brzinu i u uskom krugu ljudi podložnih lobiranju i zastupanju stavova interesnih grupa. Katastrofalne posljedice po državne budžete pojedinih država regiona kao i cjelokupno tržište nedvosmisleno pokazuju da su njihovi zakoni o oporezivanju igara na sreću doneseni po mjeri lobističkih i interesnih grupa, a na štetu prihoda državnog budžeta", navodi se u saopćenju ALPIS-a.
Dodaju da je upravo ALPIS svojim medijskim oglašavanjem ukazao da postoje nastojanja da se Zakon o igrama na sreću u RS „preko noći“ promijeni i da tako izmijenjen po svom sadržaju odgovara isključivo lobističkim i interesnim grupama, a na štetu budžeta RS i ogromne većine legalnih priređivača igara na sreću u RS. I upravo je ta ogromna većina priređivača iz RS pružila punu podršku iznesenim stavovima i tvrdnjama ALPIS-a.
"Licitiranje o broju članova ALPIS-a je potpuno nerelevantno jer po svim parametrima kompanije članice ALPIS-a pokrivaju veoma značajan dio tržišta igara na sreću u RS. Članice ALPIS zapošljavaju više od 35 % ukupno zaposlenih u industriji igara na sreću u RS. Broj zaposlenih je veoma respektabilan kao i činjenica da su svi uredno prijavljeni. Kompanije – članice ALPIS-a posluju pozitivno i po svim aspektima potpuno legalno i nemaju nikakvih poreskih dugovanja. Istovremeno, značajan dio ukupno naplaćenih poreza, taksi i naknada od igara na sreću u RS otpada upravo na kompanije članice ALPIS-a što se može provjeriti kod nadležnih državnih institucija. Takođe, članice ALPIS-a permanentno angažuju preko stotinu dobavljača roba i usluga koji imaju oko 25 hiljada zaposlenih.
Svakome, ko iole poznaje tržište igara na sreću u RS, je potpuno jasno da ALPIS zalažući se za optimalna zakonska rješenja istovremeno se zalaže i za sve legalne priređivače igara na sreću, a ne samo za svoje članove. Protiv ALPIS-ovog zalaganja su samo oni koji su za „tajno“ donošenje zakona i to isključivo po svojoj mjeri, a na štetu svih ostalih.
ALPIS kao i ogromna većina priređivača igara na sreću u RS očekuju da Ministarstvo finansija i Republička uprava za igre na sreću prilikom donošenja Zakona o igrama na sreću ispoštuju redovnu proceduru – formiraju radnu grupu za izradu nacrta zakona i organizuju javnu raspravu kao i izvrše sveobuhvatnu analizu efekata predloženih rješenja. Pri tome, imaće punu podršku i pomoć svih legalnih priređivača igara na sreću kojima je u interesu da se donese optimalan Zakon kako po mjeri države tako i po mjeri prirerđivača i samih građana Republike Srpske", saopćeno je iz Asocijacije legalnih priređivača igara na sreću (ALPIS).