Amazon uvodi 30 radnih sati sedmično, je li riječ o novom poslovnom trendu?

Biznis
Amazon uvodi 30 radnih sati sedmično, je li riječ o novom poslovnom trendu?
No moguće je da je ideja o radnom vremenu od 30 sati tjedno potaknuta mnogim pitanjima koje se u posljednje vrijeme pojavljuju, a povezana su uz budućnost zapošljavanja i napretka tehnologije. Novinski članci u kojima se istražuje koja će sva radna mjesta uskoro iščeznuti postala su svakodnevica.

Amazon je lansirao pilot projekt u kojem će tehnički timovi u kompaniji umjesto pune satnice od 40 sati raditi ukupno 30 sati sedmično. Članovi tima imat će fiksno radno vrijeme od ponedjeljka do četvrtka od 10 do 14 sati, a ostali radni sati su fleksibilni.

Amazon ima mnogo zaposlenika koji rade na pola radnog vremena, no novitet u ovom slučaju je što su svi članovi u timu rade trideset sati sedmično, uključujući i menadžere. Članovi tima će imati sva prava kao i radnici zaposleni na puno radno vrijeme, i dobivat će 75 posto od iznosa plaće koji primaju zaposlenici s 40-satnim radnim vremenom. Kako kažu iz kompanije, svaki od zaposlenika uključenih u program imat će mogućnost prelaska na puno radno vrijeme.

Nastavak kontrole štete ili novi trend?

Prema članku objavljenom u Washington Postu, (koji je u vlasništvu izvršnog direktora Amazona Jeffa Bezosa), cilj pilot programa je stvoriti radno okruženje s manjim brojem radnih sati koje će i dalje poticati uspjeh i napredak u karijeri.

U medijima su se odmah pojavila nagađanja da je inicijativa od 30 radnih sati samo nastavak kontrole štete, nakon što je prošle godine New York Times objavio kontroverzni članak u kojem je Amazon opisan kao nemilosrdno radno okruženje u kojem mnogi zaposlenici brzo izgore zbog prekomjernog stresa.

No moguće je da je ideja o radnom vremenu od 30 sati sedmično potaknuta mnogim pitanjima koje se u posljednje vrijeme pojavljuju, a povezana su uz budućnost zapošljavanja i napretka tehnologije. Novinski članci u kojima se istražuje koja će sva radna mjesta uskoro iščeznuti postala su svakodnevica.

Sve je više onih koji tvrde da automatizacija i robotizacija smanjuje potražnju za radnom snagom te da će se taj trend u budućnosti samo povećavati. Pilot projekt Amazona mogao bi biti pokušaj odgovora na takve trendove.

Balansiranje poslovnog i obiteljskog života

Satnica od 30 radnih sati sedmično jedan je od načina da se rad ravnomjernije rasporedi između djelatnika i smanji potencijal da spomenuti automatizacijski procesi utječu na povećanje razlike među prihodima.

Ne manje važno, smanjenje radnih sati moglo bi imati pozitivne efekte na zapošljavanje žena i razvoj njihovih karijera, olakšavajući balansiranje obveza na radnom mjestu i brige o djeci te drugih obaveza iz obiteljskog života.

Iz Amazona su za Washington Post izjavili da ne namjeravaju proširiti koncept skraćene radne sedmice na cijelu kompaniju, no potez bi mogao potaknuti i ostale tvrtke da počnu eksperimentirati s modelima smanjenja radnih sati.

Ne propustite