Turisti na Jadranu drogiraju se plinom iz ampula za šlag

Region
Turisti na Jadranu drogiraju se plinom iz ampula za šlag
Britanci koji partijaju na festivalima elektronske glazbe na šibenskoj rivijeri, 'pucaju' se i ove godine dušičnim oksidom, plinom kojeg po cijeni od dvije do tri kune po komadu nabavljaju u ampulama za pripravljanje šlaga za kafu u kafićima, a na plesnom podiju ovog ljeta prodaju za 50 ili 100 kuna, piše Šibenik.in.

Britanci koji partijaju na festivalima elektronske glazbe na šibenskoj rivijeri, 'pucaju' se i ove godine dušičnim oksidom, plinom kojeg po cijeni od dvije do tri kune po komadu nabavljaju u ampulama za pripravljanje šlaga za kafu u kafićima, a na plesnom podiju ovog ljeta prodaju za 50 ili 100 kuna, piše Šibenik.in.

Nakon zabave podovi klubova budu prepuni odbačenih ampula i balona u koje aparatom za šlag utjeruju plin i takvog ga prodaju publici željnoj 'šlagiranja' kakvo je u Britaniji zabranjeno, a u Hrvatskoj nije kriminalizirano jer taj plin nije na popisu droga.

Riječ je o prilično profitabilnom biznisu s obzirom da se u maloprodaji kutija s deset ampula prodaje za tridesetak kuna. Na partijima se za balon plina naplati i do sto kuna. 

Ono što je najapsurdnije jest činjenica što policajci, koji na partijima upravo dolaze tražiti drogu, dilerima ampula ne mogu ništa jer ne krše zakon o zloupotrebi droga. Eventualno ih mogu teretiti za carinski prekršaj po Zakonu o nedozvoljenoj trgovini. Tako se dogodi da poneki inspektor Ministarstva finansija, u lovu na (ne)izdavanje računa, divlje taksiste i prekršaje iz te domene, kazni i ponekog dilera plinom. 

Na šibenskom području nisu to radili intenzivno kao primjerice na Zrću gdje je carina prošle godine oduzela čak 3.566 ampula s plinom N2O, 915 balona i 27 dozera u koje se nataknu ampule i baloni u koje rasprskavaju plin. 

Dušikov oksid, koji u Hrvatskoj koriste i u medicini, izaziva nakon udisanja osjećaj euforije i opuštanja, a ima onih koji dožive blage halucinacije. Efekt koji traje desetak minuta ovisi o mnogo faktora, karakteru konzumenta, stanju organizma i količini udahnutog plina, baš kao i kod bilo koje druge rekreacijske droge. Inhaliraju ga u kombinaciji s dosta alkohola i drugih droga, pa je efekt još jači i samim time opasniji za zdravlje. Nije stoga čudno što su Britanci zloupotrebu dušikova oksida zabranili.

(Novi.ba/Index.hr)

Ne propustite