Srbija nakon velike drame savladala Hrvatsku: Bojan Bogdanović nije mogao sam

Košarka
Hrvatska košarkaška reprezentacija izgubila je od Srbije u četvrtfinalu Olimpijskih igara i tako zakružila katastrofalan dan. Naime, ranije su rukometaši poraženi, također u četvrtfinalu, od Poljske.

Srbija je u dramatičnoj završnici slavila s 86:83 (19-20, 19-13, 14-34, 31-20).

Hrvatski igrači sjajno su odigrali prvo poluvrijeme, pogotovo u odbrani, te su na poluvrijeme otišli s prednosti od 38-32. Izvrstan je bio Bojan Bogdanović koji je postigao 16 koševa u prvih 20 minuta uz šut za tricu 4-5. U odbrani su odlično zatvarali prodore srbijanskih igrača, jedino je problematičan bio odbrambeni skok, ali niti to nije mnogo pomoglo Raduljici i društvu.

Ipak, treću četvrtinu odigrali su Hrvati katastrofalno, Bogdanovića je u odbrani je preuzeo Stefan Marković koji nije dopuštao da lopta uopće dođe do najboljeg strijelca Hrvatske, a u takvoj situaciji ostali igrači nisu se snašli, prečesto su gubili lopte, pa se Srbija potpuno razigrala u napadu. Proradio je šut Bogdana Bogdanovića koji je 14 od svojih 18 koševa postigao u trećem dijelu, proradila je i saradnja Miloša Teodosića s centrima koji su se uspijevali ubacivati iza leđa hrvatske odbrane, pa je Srbija u trećoj četvrtini postigla 34 poena, dva više nego u čitavom prvom poluvremenu.

Stoga se na odmor uoči posljednjih 10 minuta otišlo sa 14 razlike u korist Srbije (52-66). Ipak, hrvatski igrači se nisu predali, ponovno su zaigrali čvršće u odbrani, Mario  Hezonja pogodio je nekoliko trica i tri minute prije kraja bilo je samo jedan razlike za Srbiju (75-76). Tada je Hezonja ispalio jednu nerezonsku tricu, s druge strane Raduljica je zabio za 75-78, a potom su trice za poravnanje promašili Simon i Bogdanović.

Treću šansu za poravnanje imao je Luka Babić, ali je 48 sekundi prije kraja zakasnio sa šutom za tricu kojim je mogao poravnati, da bi se potom ušlo u završnicu s mnoštvom slobodnih bacanja. Srbijanski igrači pogodili su osam od 10 slobodnih bacanja u posljednjih pola minute, dok su hrvatski pogodili osam od devet sve dok Bogdanović 2.1 sekunde prije kraja nije namjerno promašio drugo slobodno bacanje, do lopte je u skoku stigao Dario Šarić, ali nije ju uspio izbaciti do slobodnog igrača koji bi imao priliku tricom odvesti susret u produžetak.

Bojan Bogdanović ponovo je bio najbolji kod Hrvatske s 28 koševa, Mario Hezonja je dodao 16, dok je kod Srbije najbolji bio Bogdan Bogdanović s 18 ubačaja. Mora se priznati da je danas slavio kolektiv ispred individualca, čitaj Bojana Bogdanovića.

Hrvatskoj će tako i dalje jedina košarkaška medalja ostati srebro iz Barcelone 1992. Ovo je treći poraz u četvrtfinalu, nakon Australije u Atlanti 1996. i Španije u Pekingu 2008.

U šest utakmica odigranih u Riju ostvarili su tri pobjede, protiv Španije, Brazila i Litve, te tri poraza, od Argentine, Nigerije i Srbije.

Srbija će u polufinalu u petak igrati protiv Australije, dok će u drugom polufinalu igrati SAD - Španija. Bit će to repriza posljednja dva olimpijska finala.

HRVATSKA - SRBIJA 83-86 (19-20, 19-13, 14-34, 31-20)

Arena Carioca 1

HRVATSKA: Babić 4, Krušlin, Stipčević, Simon 8, Hezonja 16, Šarić 7, Ukić 4, Planinić 6, Bilan 10, Šakić, Arapović, Bogdanović 28

SRBIJA: Teodosić 9, Simonović, Bogdanović 18, Marković 12, Kalinić 6, Nedović, Birčević, Raduljica 12, Jokić 12, Štimac, Jović 9, Mačvan 8

SUDIJE: Rižik (Ukrajina), Vazquez (Portoriko), Garcia (Španjolska)

ŠUT UKUPNO: Hrvatska 23-51 (45 posto), Srbija 29-71 (41 posto).

ŠUT ZA DVA: Hrvatska 16-32 (50 posto), Srbija 21-48 (44 posto).

ŠUT ZA TRI: Hrvatska 7-19 (37 posto),Srbija 8-23 (35 posto).

SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 30-38 (79 posto), Srbija 20-25 (80 posto).

SKOK: Hrvatska 39 (29 obrana+10 napad), Srbija 35 (21+14).