Mjesto velikih hladnoratovskih tajni: U ovoj nuklearnoj bazi se krije "čuveni sef apkalipse"

Svijet
   Mjesto velikih hladnoratovskih tajni: U ovoj nuklearnoj bazi se krije "čuveni sef apkalipse"
Silos je opomena da je čovječastvo sposobno da izbriše civilizaciju.

Deset metara ispod zemlje, iza vrata od armiranog čelika i betona, nalazi se glavni dio silosa. Vrata teška 2,7 tona, koja drže dvije velike šarke, debela su 30 centimetara (dvostruko deblja od običnih vrata), ali su tako konstruisana da se mogu otvoriti jednim prstom.

“Odatle se ulazilo u ojačani dio raketnog silosa, osmišljenog da izdrži uticaje nuklearnog napada u blizini”, objašnjava Morrisova. “Postrojenje nije bilo dizajnirano da izdrži direktan udarac.”

Tunel je obložen metalnim nosačima, prekriven dugačkim kablovima i podsjeća na unutrašnjost borbenog broda ili podmornice. Vodi do kontrolnog lansirnog centra - prostorije kružnog oblika sa zastarelim kompjuterskim terminalima, brojčanicima i prekidačima. U sredini se nalazi kontrolna konzola s nizovima lampica i stolicom pričvršćenom ispred njega. Pod je bio monitran na džinovske amortizere koji je trebalo da priguše posljedice eventualnog napada.

U zadnjem dijelu prostorije nalazi se crveni sef, koji sadrži kartice s šiframa neophodnim za potvrdu naređenja za lansiranje koje je izdao predsjednik SAD. Sef je obezbjeđen sa dva katanca koji se otvaraju pomoću šifre i koji pripadaju oficirima na dužnosti. Kada bi završili smjenu, razmijenili bi katance sa novom posadom. Samo su pojedinci znali kombinacije od četiri cifre.

“Trebalo je da budete u stanju da se sjetite šifre pod najvećim stresom, odnosno u slučaju rata”, kaže Ivon Morris.

Iznad kontrolne sobe nalazi se prostorija za odmor, s krevetima na sprat, kuhinjom i toaletom. To je jedino mesto u čitavom kompleksu gdje su članovi posade mogli da budu sami. Na svim drugim mestima morali su da budu na oku onog drugog člana posade, kako bi se obezbjedila “sigurna kontrola nuklearnog oružja”.

Ne propustite