Obilježena 23. godišnjica Sarajevskog tunela spasa

Aktuelno
Obilježena 23. godišnjica Sarajevskog tunela spasa
Objekat D-B poznat kao Sarajevski tunel spasa na današnji dan 1993. godine pušten je u funkciju.

Objekat D-B poznat kao Sarajevski tunel spasa na današnji dan 1993. godine pušten je u funkciju.

Tim povodom u organizaciji Fonda memorijala i Spomeničkog kompleksa  D-B upriličen je prigodan program.

Premijerno je prikazan dokumentarni film "Sarajevski ratni tunel - ključ grada, kapija Bosne", koji je producirao fond Memorijala.

Kroz priču opsade Sarajeva prikazana su svjedočanstva sudionika, odnosno kopača i projektanata Sarajevskog ratnog tunela.

O značaju tunela koji je imao ulogu i za tok rata u BIH govorili su Suad Zijadić, pomoćnik direktora Fonda memorijala Kantona Sarajevo, Muharem Fišo, ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo, kao i oni koji su radili na iskopavanju tunela.

Kustosica Dina Memić u ranijoj izjavi za Fenu podsjetila je da je za "rupa u zemlji, duga približno 800 metara, u prosjeku visoka 1,60 metara i široka metar, bila slamka preko koje je Sarajevo disalo".

- Možda je najveći značaj tunela snabdijevanje grada jer će vremenom kroz njega biti provedeni kablovi za električnu energiju, telefonski kabl, cijev za transport tečnih tereta, a da ne govorimo o vojnom materijalu i živežnim namirnicama za izmučene ljude. Jedan od jako bitnih momenata je psihološki značaj tunela jer su ljudi u opkoljenom Sarajevu znali da u slučaju potrebe mogu sigurnim putem izaći iz grada. Još su mnogi aspekti njegovog značaja, kulturološki na primjer. Sarajevo je nastavilo da živi, da izlaže i pokazuje kulturološki život bez obzira na opsadu, po svijetu su na taj način putovali ambasadori BiH - rekla je kustosica Memić.  

Tunel D-B danas je jedan od najznačajnijih kulturno-historijskih spomenika iz proteklog rata.

Djeluje kao spomenički kompleks i jedan je od najposjećenijih objekata takvog tipa u regionu. Godišnje  bilježi više od 100.000 posjeta.

(Fena)

Ne propustite